Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół XXIII/20 z XXIII SESJI Rady Miejskiej w Jutrosinie, która odbyła się dnia 26 listopada 2020r., o godz. 16:30 w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie

Protokół XXIII/20 z XXIII SESJI Rady Miejskiej w Jutrosinie, która odbyła się dnia 26 listopada 2020r., o godz. 16:30 w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie

Numer dokumentu: XXIII/20
Rok: 2020

Protokół XXIII/20

z XXIII SESJI Rady Miejskiej w Jutrosinie, która odbyła się dnia 26 listopada 2020r., o godz. 16:30
w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie

________________________________________________________

Obecni na Sesji Radni:

1. Fabian Małecki 2. Jolanta Kapała 3. Marek Kozica 4. Mirosława Antkowiak 5. Halina Kaźmierska 6. Karol Wieczorek 7. Mirosław Barteczka 8. Bożena Maćkowiak 9. Dawid Kaczmarek 10. Janina Machowicz 11. Tomasz Guziołek 12. Mateusz Janicki 13. Jola Woroch 14. Mariusz Grzywaczewski 15. Ireneusz Mikołajewski

        Otwarcia – o godzinie 16:30 – XXIII Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie – dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Fabian Małecki. Powitał Radnych, Pana Burmistrza, Z-cę Burmistrza, Panią Skarbnik, Panią Sekretarz, Panią Kierownik MGOPS-u w Jutrosinie, Panią inspektor ds. wymiaru podatków i opłat lokalnych oraz Pana radcę prawnego.

       Przewodniczący Rady stwierdził, że w Sesji uczestniczy 15 Radnych – pełen skład Rady - co oznacza, że jest ona władna obradować i podejmować w pełni prawomocne uchwały.

Lista obecności Radnych stanowi załącznik do protokołu.

      Pan I. Mikołajewski zwrócił się do Radnych i obecnych na Sesji, aby uczcić minutą ciszy zmarłych w ostatnim czasie Sołtysów oraz mamę p. Wiceprzewodniczącego.

     Wszyscy obecni na Sesji powstali i uczcili minutą ciszy ww zmarłych.



Porządek obrad:
1. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie
2. Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin z działalności za okres pomiędzy sesjami
3. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok
4. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2020-2023
5. Podjęcie uchwały w sprawie: ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok
6. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia Programu Współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na 2021 rok
7. Podjęcie uchwały w sprawie: wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Jutrosin
8. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia rocznego planu potrzeb w zakresie prac społecznie użytecznych na 2021 rok
9. Podjęcie uchwały w sprawie: określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Jutrosin
10. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta i Gminy Jutrosin na 2021 rok
11. Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jutrosin na lata 2018-2021 z perspektywą do 2025 roku
12. Informacja Dyrektorów Przedszkoli o programowej działalności w roku 2019/2020
13. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej na temat oświadczeń majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Jutrosinie
14. Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin na temat oświadczeń majątkowych Kierowników jednostek organizacyjnych oraz pracowników samorządowych (Skarbnika i Sekretarza)
15. Interpelacje i zapytania
16. Wolne głosy i wnioski
17. Zakończenie obrad.

- p. M. Grzywaczewski - chciałbym wycofać punkt 9 z porządku obrad i przełożyć na późniejszy okres, to jest podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Jutrosin, kiedyś w tej uchwale było określone, że może być to minimum około 10% osób uprawnionych do tego żeby te konsultacje były, to było ważne, w tej chwili nie ma takiego określenia, więc wystarczy jedna osoba i po prostu jakby to nabiera ważności, dlatego musimy jeszcze nad tym popracować i się nad nią bardziej pochylić, więc wniosek mój formalny o wycofanie tego punktu 9 z porządku obrad.

- p. F. Małecki - czy jeszcze jakieś uwagi do porządku obrad, w takim razie przejdziemy do głosowania. Kto z państwa Radnych jest za tym aby punkt 9 wycofać z dzisiejszych obrad Sesji?

- p. K. Wieczorek - do p. Mariusza - czyli według pana jedna osoba wystarczy do przeprowadzenia konsultacji aby wybrać Sołtysa w miejscowości Zaborowo?

- p. M. Grzywaczewski - nie mamy określonej ilości tak jak kiedyś to było określone, że musi być to jedna dziesiąta, czyli 10% uprawnionych osób, w tej chwili nie mamy takiego określenia, czyli może być równie dobrze, że to może być jednoosobowo, bez względu na ilość osób, nie ma tego minimum, które moim zdaniem w tej uchwale powinno być.

- p. K. Wieczorek - ale według pana jedna osoba może wybrać nowego Sołtysa?


- p. M. Grzywaczewski - według tej uchwały, którą mamy podjąć, no to ona tak brzmi, nie wiem czy pan ją dobrze przeczytał, czy nie, no ale ona tak po prostu brzmi, że nie ma tej ilości, niech będzie to na przykład 5%, niech będzie to 6%, czy 8%, żeby to było jakoś dookreślone.

- p. P. Drozdowska – ja chciałam się odnieść do tego co powiedział p. Przewodniczący mówiąc o tym, że nie jest określony procent mieszkańców, który może wziąć udział w konsultacjach, a mianowicie w paragrafie drugim, punkt pierwszy, podpunkt piąty jest napisane, że konsultacje mogą być prowadzone z inicjatywy mieszkańców Gminy Jutrosin w liczbie co najmniej 20% mieszkańców obszaru objętego konsultacjami posiadających czynne prawo wyborcze.

- p. M. Grzywaczewski – ale tu pani podkreśliła, że mogą, ale nie, że muszą, to chodzi o to żeby było to minimum, pani mówi, że mogą - co znaczy mogą? chodzi o to żeby było określone ile?

- p. P. Drozdowska - jest określone - co najmniej 20%.

- p. M. Grzywaczewski - jeszcze raz poproszę, niech pani to przeczyta. Przeczytała pani, że mogą tak, no to więc nie za bardzo.

- p. P. Drozdowska – nie, konsultacje przeprowadza się w celu poznania uwag i propozycji mieszkańców w sprawie poddanej konsultacji, konsultacje mogą być przeprowadzone z inicjatywy.

- p. M. Grzywaczewski – tak, no ale konsultacje mogą być przeprowadzane.

- p. P. Drozdowska – tak mogą być przeprowadzone z inicjatywy, ale z założeniem, że tą inicjatywę zgłosi minimum co najmniej 20% mieszkańców.

- p. M. Grzywaczewski – zgadza się, oni zgłaszają tą inicjatywę, mówimy o dwóch różnych rzeczach, zgłaszają inicjatywę i zbierają podpisy, pozbierali 20% i następnie tą inicjatywę ktoś zatwierdza jednoosobowo.

- p. P. Drozdowska - o przeprowadzeniu konsultacji decyduje Burmistrz.

- p. M. Grzywaczewski - ale my tu mówimy o dwóch różnych światach, tutaj jest całkiem co innego po prostu, dlatego mój taki wniosek jest, żeby nad tym się pochylić, żeby to było sprecyzowane, doprecyzowane i żeby wszyscy wiedzieli nad czym głosują, o to chodzi.

- p. F. Małecki - szanowni państwo, ta uchwała nie jest tak zbyt ważna, może być przeprowadzona w grudniu lub w styczniu, dlatego jeszcze raz ponawiam pytanie kto z państwa Radnych jest za tym aby punkt 9 wycofać z dzisiejszych obrad Sesji? bardzo proszę o podniesienie ręki.

Większością głosów Radnych, punkt 9 został wycofany z porządku obrad Sesji.

Porządek obrad po zmianie:


1. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie
2. Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin z działalności za okres pomiędzy sesjami
3. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok
4. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2020-2023
5. Podjęcie uchwały w sprawie: ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok
6. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia Programu Współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na 2021 rok
7. Podjęcie uchwały w sprawie: wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Jutrosin
8. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia rocznego planu potrzeb w zakresie prac społecznie użytecznych na 2021 rok
9. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta i Gminy Jutrosin na 2021 rok
10. Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jutrosin na lata 2018- 2021 z perspektywą do 2025 roku
11. Informacja Dyrektorów Przedszkoli o programowej działalności w roku 2019/2020
12. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej na temat oświadczeń majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Jutrosinie
13. Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin na temat oświadczeń majątkowych Kierowników jednostek organizacyjnych oraz pracowników samorządowych (Skarbnika i Sekretarza)
14. Interpelacje i zapytania
15. Wolne głosy i wnioski
16. Zakończenie obrad.

Ad. 1 Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie

      W związku z tym, że do protokołu z poprzedniej Sesji nie wniesiono żadnych uwag został on przyjęty bez odczytywania. Jest do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Jutrosinie oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Ad. 2 Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin z działalności pomiędzy Sesjami

     Głos zajął Pan Romuald Krzyżosiak – Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin. Przedstawił sprawozdanie z działalności za okres pomiędzy Sesjami (treść sprawozdania stanowi załącznik do protokołu).

Brak pytań ze strony Radnych.

Ad. 3 Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok

     Głos zajęła Pani Grażyna Niedbała – Skarbnik Miasta i Gminy Jutrosin. Przedstawiła zmiany w dochodach i wydatkach.

      Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXIII/154/2020 w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok

Wyniki głosowania imiennego:

ZA (15), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (0)

ZA:
Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Jolanta Kapała, Fabian Małecki, Mirosława Antkowiak, Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Mariusz Grzywaczewski, Ireneusz Mikołajewski.

Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.

Uchwała Nr XXIII/154/2020 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 4 Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2020-2023

    Głos zajęła Pan Grażyna Niedbała – Skarbnik Miasta i Gminy Jutrosin. Uchwała ta jest konsekwencją zmian wprowadzanych do budżetu.

      Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXIII/155/2020 w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2020-2023.

Wyniki głosowania imiennego:

ZA (15), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (0)

ZA:
Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Jolanta Kapała, Fabian Małecki, Mirosława Antkowiak, Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Mariusz Grzywaczewski, Ireneusz Mikołajewski.

Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.

Uchwała Nr XXIII/155/2020 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 5 Podjęcie uchwały w sprawie: ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok

      Głos zajęła Pani Jolanta Rybicka – inspektor ds. wymiaru podatków i opłat lokalnych. Na podstawie artykułu 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych, górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają rocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku w którym stawki ulegają zmianie w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wskaźnik ten ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski w terminie 20 dni po upływie pierwszego półrocza. W tym roku zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 30 lipca 2020 roku w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2020 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2019 roku wyniósł 103,9%, wzrost cen o 3,9%, oznacza to, że stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych wzrosną o około 3,9% w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku. Z uwagi na zasady zaokrąglania tych stawek w górę do pełnych groszy, wzrost poszczególnych stawek nie musi wynieść dokładnie 3,9%. Wysokość stawek podatków i opłat lokalnych ustala Rada Gminy w drodze uchwały. Jednakże stawki określone przez Radę Gminy nie mogą być wyższe od tych ustalonych przez Ministra Finansów.

- p. Burmistrz - p. Przewodniczący, szanowni państwo, ja tutaj rekomenduję i proszę o przyjęcie tych stawek zaproponowanych, w zeszłym roku nie podnosiliście państwo stawek podatków, myślę, że logika i sens jest taki żeby jednak stopniowo o niewielkie kwoty te stawki podwyższać, żeby nie doszło do takiej sytuacji, że musimy podnosić to skokowo, myślę, że jest to bardziej odczuwalne i bolesne dla naszych mieszkańców niż takie właśnie stopniowe, powolne podwyższanie. Jeżeli przyjmiecie państwo proponowane tutaj stawki podatku dochody gminy wzrosną o około 216 tys. zł. Nie są to duże pieniądze, ale za te nieduże pieniądze można zrobić w naszej gminie dużo drobnych i potrzebnych rzeczy. Przychodzą do mnie państwo Sołtysi, nie zawsze na wszystko fundusz sołecki starcza, są potrzebne właśnie takie drobne kwoty na zrobienie kawałka chodnika, na postawienie lampy, na zakup chodników, czy tam kostki. Dzięki tej kwocie uzyskanej z podatków takie drobne rzeczy oczekiwane przez mieszkańców można zrealizować. Ja wiem, że gdyby spytać mieszkańców to nikt nie chce podnoszenia podatków, jednak należałoby się zastanowić, czy nie chcą również inwestycji. Myślę, że zaproponowane tutaj stawki są rozsądne, są do przyjęcia. Jeszcze raz zwracam się z apelem do państwa Radnych z prośbą i rekomenduję przyjęcie przedstawionych stawek.

- p. M. Grzywaczewski - na jakiej podstawie jest wyliczone te 216 tys. zł.?

- p. Burmistrz - jeżeli wzrosną podatki.

- p. M. Grzywaczewski - jaki jest punkt bazowy?

- p. J. Rybicka - mamy stawki z tego roku i mam możliwość zrobienia symulacji, jeżeli wprowadziłam stawki zaproponowane przez p. Burmistrza, w porównaniu do tych stawek, które w tej chwili obowiązują, no to wyszło 214 tys., tak gdzieś koło tego.

- p. M. Grzywaczewski – jaka to była kwota w 2019 roku z tych podatków o których tutaj mówimy? Łączna kwota mnie interesuje za 2019 rok, czy 2020 rok, bo one się nie zmieniały przez te dwa ostatnie lata. Jaka jest łączna kwota tych wszystkich podatków?

- p. J. Rybicka - 2 mln 992 tys. 824 zł. i 54 gr., natomiast po przeliczeniu tych stawek zaproponowanych - mamy 3 mln 95 tys. 041 zł. i 36 gr.

- p. M. Grzywaczewski - czyli podnosimy to o 7% tak?

- p. J. Rybicka – niedokładnie, bo to jest 3,9 plus 1,8%.

- p. M. Grzywaczewski - nie, jeżeli mamy około 3 mln, a to wzrasta o 214 tys., to jest ponad 7%, a nie mamy nawet 3 mln. Więc wychodzi w granicach 7,5%, inflację mamy 3,9%, a to mamy 7,5% łącznie tak, bo jeżeliby, przed chwilą pani przeczytała, że to jest 2 mln tam 800 ileś, no jak to wychodzi w granicach co najmniej 7,5%, inflacji mieliśmy na poziomie 3,9%, więc nie jest to 3,9 plus 1,5, bo jeżeli 3,9 plus 1,5 to jest 5,4, jeżeli to zaokrąglamy do 3 milionów, mnożymy razy 5%, to jest około 150 tys., więc mamy ponad 7,5%. Zawsze mówię, że matematyka to jest jedyny przedmiot, który nie kłamie, można kłamać, można mówić różne rzeczy, ale tu po prostu się nie da tego oszukać, powiedziałbym nawet, że 7,8%, nie będę tego dalej przeliczał, ale to jest na pewno powyżej 7,5%. Mamy sytuację jaką mamy, każdy boryka się z trudnościami, wiadomo, że jest to rok dziwny i tutaj jestem przeciwny podnoszenia, sięgania do kieszeni podatników.

- p. M. Grzywaczewski – do p. I. Mikołajewskiego - jest pan w Komisji Oświatowej, co roku dokładamy ponad 1 mln 600 do oświaty, te pieniądze tam się znajdują, które my nie musimy dokładać, my możemy wyjść na zero, czyli przez ten okres dwóch lat straciliśmy ponad 3 mln i tutaj jakoś nic nie było, żadnej propozycji z Komisji Oświaty, czy od p. Przewodniczącego Oświaty, tutaj chodzi o jakiś pomysł na to, żeby tych pieniędzy nie marnować, te które żeśmy wyciągnęli od tych podatników, te pieniądze naprawdę, ja cały czas tłumaczę, że my je próbujmy dobrze wydawać i mądrze.

- p. I. Mikołajewski - skąd mamy je wziąć p. Przewodniczący, dzisiaj stałem koło pana doktora Maya, no tam nie idzie wyjść z tego żeby stanąć, tam dzieciaki przechodzą, a tu mówimy o 200 tys. zł. Panie kochany puknij się pan w głowę, można zrobić coś dobrego.

- p. M. Grzywaczewski - panie Radny, ja rzeczywiście się może puknę w głowę, ale niech pan mnie zrozumie.

- p. I. Mikołajewski – nie zrozumiem.

- p. M. Janicki – p. Przewodniczący, p. Burmistrzu, wysoka Rado, ja może się nie będę odnosił do słów, że zmarnowaliśmy 1,5 mln rocznie na szkoły, bo to się przykro słucha, szczególnie tym, którzy te jednostki prowadzą. Nie wiem czy państwo się wsłuchali w głos, jak miesiąc, czy dwa miesiące temu, p. Dyrektor referowały tutaj na temat działalności szkół. Możemy łączyć klasy p. Wiceprzewodniczący, możemy - ja bym tego nie chciał powiedzieć - zlikwidować jakieś jednostki, to są kolejne oszczędności, tylko jest jeszcze potrzebna akceptacja społeczeństwa. Posiedzenie Komisji Oświaty było w ostatni poniedziałek i na tej Komisji Oświaty bardzo długo dyskutowaliśmy o podatkach i my ten projekt uchwały pana Burmistrza zaopiniowaliśmy pozytywnie, głosami jeżeli dobrze pamiętam 4 za, 2 wstrzymujące, ale z poprawkami i zaproponowaliśmy, aby te podatki, jeżeli będziemy podnosić, to nie, tak jak zaproponował p. Burmistrz, a może około 5%, tam gdzie te wpływy dotkną największej liczby osób. Na tych komisjach zrobiliśmy taką kalkulację, czyli przyjęliśmy, ja akurat to zrobiłem na przykładzie swojego domu, że jeżeli mam dom o powierzchni 160 metrów, to w tym roku ten podatek za metr kwadratowy wynosi 0,79 gr., miałem do zapłacenia mniej więcej 126 zł. i 40 gr. Jeżeli przyjęlibyśmy propozycje p. Burmistrza musiałbym zapłacić 9,60 zł. więcej za cały rok. Przy tej propozycji Komisji Oświaty ta podwyżka wyniesie 6,4 zł. na rok. Ja myślę, że to jest taki kompromis, z kompromisu nikt nie jest zadowolony, bo p. Burmistrz będzie miał mniejsze wpływy, ale to co powiedział p. Irek, to co powiedział p. Burmistrz, mieszkańcy oczekują, że coś będziemy robić, ja tutaj wypisałem sobie takie najpotrzebniejsze inwestycje w tej oświacie o której p. Wiceprzewodniczący powiedział, że dokładamy, ale i tak za mało dokładamy.

- p. M. Grzywaczewski – znaczy, przepraszam, ja nie powiedziałem.

- p. M. Janicki - ale p. Wiceprzewodniczący, chociaż raz proszę mi nie przerywać, ja dosłownie 3 minuty.

- p. M. Grzywaczewski – OK.

- p. M. Janicki – p. Dyrektor w Zespole Szkół - pilna naprawa komina, pozostała część dachu na Przedszkolu w Szkaradowie, dach na Szkole Podstawowej w Dubinie, w zeszłym roku, szkoda w sumie, że nie złożyliśmy, można było złożyć wniosek z programu „Maluch+” na budowę żłobka w Jutrosinie, to dofinansowanie było duże, inne gminy złożyły, my nie. Zapytałem Burmistrza - dlaczego - nie mamy środków, więc ja też jestem przeciwny podnoszeniu podatków, też bym nie chciał żeby te podatki wzrastały ale znajdźmy jakiś kompromis i to co mówiłem 5%, podnieśliśmy 5% średnio dla poszczególnych pozycji, jedynie pozostawiliśmy maksymalną stawkę w punkcie drugim w tym projekcie wysokości stawek, to jest od powierzchni gruntów pod wodami, bo to płacą Wody Polskie, więc stawka jest naprawdę nieduża i 4,99 od hektara, podobnie w punkcie czwartym od powierzchni gruntów pozostałych w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego, tutaj tych instytucji tak naprawdę nie mamy, ale na komisjach założyliśmy maksymalną stawkę, więc nie przeliczyłem już jej później od 1,05 i podobnie w punkcie 10 - od 1 m powierzchni użytkowej pozostałych budynków i myślę, że w imieniu własnym i części tutaj Komisji Oświaty, która głosowała za tą poprawką proszę pozostałych Radnych aby przychylili się do tej naszej poprawki, to co mówiłem potrzeby są ogromne, możemy oszczędzać na tych szkołach, jako przykład taki na sam koniec podam, proszę porozmawiać z p. Dyrektor Szkoły w Dubinie kto kupuje papier toaletowy do szkoły, za jakie pieniądze jest kupowany papier toaletowy do szkoły w Dubinie, jest kupowany z pieniędzy Rady Rodziców, którzy wnoszą dużo pieniędzy, nas wspomagają i tak naprawdę jest forma opodatkowania tych rodziców, więc tutaj proszę o rozwagę. Ja rozumiem argumenty p. Wiceprzewodniczącego i pozostałych Radnych, mamy covid, nie wiemy co będzie w przyszłym roku, ten rok nas jeszcze potraktował dość delikatnie, ale też musimy iść do przodu, bo jeżeli nie będziemy robić nic, no to będziemy się cofać. Proszę popatrzeć na gminy ościenne. Kobylin - gmina bogata, zasobna podnoszą podatki, Gmina Krotoszyn - gmina również bogata, zasobna - podnieśli o 10 procent. Nie wiem jak pozostałe gminy. Ja proszę o rozwagę i takie podejście, że właśnie te 5 procent, ta propozycja naszej komisji jest takim kompromisem, który nie zadowoli wszystkich stron, ale pozwoli iść i rozwijać się naszej gminie.

- p. M. Grzywaczewski – odniosę się do tego co tutaj pan powiedział jeśli chodzi o oświatę, powiem panu szczerze, już panu sugerowałem chyba to 10 razy, że bez szkody dla każdego ucznia, bez szkody dla nauczyciela, bez szkody dla p. Dyrektor, proste posunięcia i tego papieru toaletowego może pan kupić nie 1, tylko z 50 za te pieniądze. Trzeba z Dyrektorami rozmawiać, oni są skłonni do tego i tutaj jest pomysł na to naprawdę, żeby nie marnować tych pieniędzy. Zmarnowaliście jako Komisja Oświatowa ponad 3 mln zł., te pieniądze wcale potrzebnie nie były wydawane, te pieniądze mogły iść na inwestycje, na remonty dachu, na remonty kominów, tylko trzeba do tego podejść ekonomicznie i bez żadnej straty, bez obniżania pensji, bez czegokolwiek. Te pieniądze są cały czas marnowane, proste posunięcia. W tej chwili jest sytuacja jaka jest, tutaj dla przedsiębiorców to podnosimy o jakieś 11%. Pan mówi, że zapłaci pan 9 zł. Od mieszkańców nieprowadzących działalności gospodarczej, tylko pracujących, to jest może 10%, czy 20%, większość to jest 80% - z działalności gospodarczej, to jest z firm, które prowadzą tą działalność gospodarczą. Oni borykają się z różnymi trudnymi sytuacjami, staramy się utrzymać pracowników, naprawdę idzie duży kryzys i zrozumcie, że nie czas i miejsce żeby teraz ponosić podatek, rząd próbuje pomagać, obniża ZUS-y, daje jakieś ulgi, a my idziemy w drugą stronę. Jestem przeciwny podnoszenia, nie jest okres żeby podnosić teraz podatki. My marnujemy pieniądze, miliony, a chcemy złotówkę wyciągnąć z ludzkich kieszeni, dla mnie to jest co najmniej niepoważne.

- p. I. Mikołajewski – pan tak dobrze liczy, to niech mi pan powie p. Wiceprzewodniczący pana oszczędności jakie wyszły, jak nie wzięliśmy pożyczki na te nieszczęsne Ostoje i Szkaradowo i ciekawe czy pojedzie pan tych ludzi przeprosić za te błoto, co to jest niezrobione, niech pan mi powie ile pan na tym zarobił, ile myśmy stracili już, a ile stracimy jeszcze, bo tam jest rozwalone kompletnie, ludzie są wściekli, niech pan tam pojedzie i panu powiedzą wszystko.

- p. M. Grzywaczewski - ludzie są wściekli bo firma się nie wywiązała.

- p. I. Mikołajewski - ile żeśmy zaoszczędzili na tym żeśmy nie zabrali pożyczki, co roku była brana, bo w każdej kadencji była pożyczka brana na to, żeby gmina miała, jeśli chcemy pozyskać jakieś środki unijne, musimy mieć swoje pieniądze, to nie jest tak jak u pana, że pan ma pieniądze, czy pan nie ma, to pan idzie do banku i pan dostaje, a tu nie, tu muszą być pieniądze w gminie, jeśli gościu nie ma zapłacić ludziom za co, no to musi przerwać prace itd., nie wiem czemu w tej chwili to tak tam wygląda, a nie daj Boże żeby to tam zamarzło teraz, pan ma budowy, prowadzi, jakby to wyglądało, 3 czy 4 lata nie było zimy, a nie daj Boże, że będzie zima, ciekawe co oni tam zrobią, jak ci ludzie będą tam żyli.

- p. M. Grzywaczewski - ja mam takie pytanie jak już pan ten temat zaczął, do pana Burmistrza, czy Wiceburmistrza, czy pani Skarbnik, czy jakakolwiek faktura jest niezapłacona za tą kanalizację?

- p. Skarbnik – w tej chwili mamy do sfinansowania fakturę na 934 tys. zł.

- p. M. Grzywaczewski – nie mamy na to pieniędzy?

- p. Skarbnik - na razie borykamy się z pozyskaniem całej kwoty, bo możemy sfinansować wkład własny z tych środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, natomiast na to żeby wyłożyć środki unijne, to musimy zabezpieczyć własnymi dochodami, a termin faktury jest do 4 grudnia.

- p. I. Mikołajewski - jeśli nie wiedzieliście o takim czymś, że gmina jeśli nie ma pieniędzy musi brać pożyczkę i to już było brane od iluś tam lat i zawsze spłaciliśmy, gmina jest zawsze wypłacalna. Wszyscy pracują normalnie tak jak mają pracować, nie wiem dlaczego Wam to nie przyszło do głowy żeby iść do pana Burmistrza, do pani Księgowej, do pani Sekretarz się zapytać jak to wygląda. Dlaczego, czy trzeba wziąć tą pożyczkę, czy nie trzeba, tylko pan Wiceprzewodniczący pan powie tak, to jest tak i musimy głosować tak, no nieprawda, nie musimy, bo byliście wybrani dla społeczeństwa i społeczeństwo Was wybierało. A co robicie, każdy powinien mieć swój głos.

- p. M. Grzywaczewski - liczyć to potrafi każdy, jeżeli pan nie potrafi, no to trudno, my nie potrzebujemy iść do p. Skarbnik, bo mamy budżet, ale po co mi tu p. Skarbnik, jak mam tabelę budżetową, to są kwoty, które mają być i które są. I teraz jeżeli p. Skarbnik mówi, że mamy w tym roku 3 mln 800 na zapłacenie tej kanalizacji, ile w tym roku żeśmy zapłacili?

- p. F. Małecki - bardzo proszę o troszkę kultury, mówimy pojedynczo.

- p. Skarbnik – jeśli chodzi o sfinansowane faktury, na dzień dzisiejszy mamy zapłacone 2 mln 6 tys. powiedzmy z jakąś końcówką, nie pamiętam.

- p. M. Grzywaczewski - 2 mln i 6 tys., 6 tys. czy 600 tys.?

- p. Skarbnik - 2 mln 6 tys.

- p. M. Grzywaczewski - bo kiedyś podawała mi pani, to było w granicach czerwca 2,6 mln, więc teraz nie wiem czy 2,6 czy 2,006. No nie wiem, bo mamy podawane jakby różne wartości, to możemy odsłuchać bo to było podawane, więc ja sobie zakodowałem, że to jest 2,6 mln, że zapłaciliśmy 600 tys. dokładnie w roku 2019.

- p. Skarbnik - ale mówimy o tym roku, nie o poprzednim.

- p. M. Grzywaczewski - no ja się pytam ile jest zapłacone za kanalizację, takie pytanie zadałem.

- p. Skarbnik - w tym roku zapłaciliśmy 2 mln 6 tys., a w ubiegłym roku 694 tys.

- p. M. Grzywaczewski – czyli zapłaciliśmy 2 mln 700, z czego to były pieniądze?

- p. Skarbnik - w ubiegłym roku były ze środków własnych.

- p. M. Grzywaczewski - w ubiegłym roku został nam 1 mln 200, który żeśmy też mieli przeznaczyć w tym roku na kanalizację, średnio rocznie przeznaczamy 2 mln na inwestycje, czyli 2 mln na tą kanalizację, dodając te 2 mln dodać milion, to daje 3 mln 200 tak. Jeżeli pisaliśmy wnioski, które dostałem od pana Wiceburmistrza na 1 mln 400. No to już mamy 4 mln 600, więc nie wiem dlaczego, jeżeli to jest jakiś problem, to może zróbmy to na takiej zasadzie, że te pieniądze, które miały być przeznaczone na tą kanalizację przelejecie na moje konto, ja się tym zajmę, ja to przeprowadzę i na końcu Wam oddam jeszcze kilka milionów złotych tak, bo to jest dla mnie proste. Może część Radnych tego nie rozumie, ale to jest matematyka, więc tutaj naprawdę to idzie wyliczyć. Tu nie ma żadnej fizyki kwantowej. Ja te pieniądze, które były przeznaczone wezmę na swoje konto i się zobowiązuję, że dokończę tą kanalizację, zapłacę za nią i zwrócę gminie ponad 3 mln zł. Możemy taką umowę podpisać w każdej chwili, dla mnie to nie jest fizyka kwantowa, to jest proste jak dwa plus dwa. Tak więc nie wiem, chyba, że ktoś nie wie ile jest dwa plus dwa.

- p. F Małecki - szanowni państwo, ja myślę, że powinniśmy wrócić do porządku obrad jaki mamy, bo to jest temat, który tylko z zewnątrz poszedł, na pewno się zajmiemy p. Mikołajewski tym tematem z tą kanalizacją w 100%, ale jeżeli chodzi o miejscowość Ostoje i Szkaradowo, każdy ma prawo tam przejechać. Jest to dobra droga p. Mikołajewski. W Ostojach zawsze stała woda, był asfalt, bardzo szeroka droga, nie była wyprofilowana i zawsze stały kałuże, zawsze tak tam było, fakt faktem, że grunt w Ostojach i po części w Szkaradowie był gruntem tak zwanego sypkiego piasku i to się wszystko im obrywało, dlatego to troszkę dłużej trwało. Wystosowałem pismo do szefa tejże firmy. Nie dostałam odpowiedzi żadnej, czy była inwestycja wstrzymana czy nie, jestem Sołtysem i wiem czy prace przebiegają, czy nie. Jeżeli kopary nie kopią to Ci panowie muszą kopać ręcznie, ponieważ przyłącza do studzienek do każdej posesji muszą wykonywać to ręcznie, jest to tak w Szkaradowie, są media, przewody nie znajdują się w tych miejscach gdzie powinny się znajdować, wiele mają problemów, panowie naprawdę się nakopią i nie chcą tych instalacji poprzerywać. Dlatego te wszystkie przyłącza są wykonywane ręcznie, jeszcze raz bardzo proszę o powrót, wracamy do punktu 5 i chciałbym żeby ten punkt zakończyć.

- p. M. Barteczka – od lat podatki w tym minimalnym stopniu były podnoszone i zawsze to oscylowało w granicach inflacji i myślę, że to nie jest jakiś zły krok, bo bywały też gminy tak jak próbowały podnieść od razu te podatki wyżej, że tak powiem łatać budżet swój, co też nie jest do końca stosowne, ale niepodnoszenie podatków wydaje mi się o jakieś rozsądne granice też nie jest dobrym posunięciem, a samo oszczędzanie na jak pan Wiceprzewodniczący powiedział oświacie po raz kolejny, no to nie wiem dokąd nas doprowadzi. Znam ten temat też bardzo dobrze i oświata nigdy nie była, nie jest i nie będzie żadną gałęzią, która przynosi jakiekolwiek dochody i do tego jak chcemy mieć i godne warunki i w miarę wyedukowaną młodzież, no to takie koszty każda gmina ponosi, większe, czy mniejsze i do tego tematu dokłada, a oszczędności na oświacie już ponosili Dyrektorzy w ubiegłym roku, po przeprowadzeniu audytu z tej akurat gałęzi, z tego co wiem ponad 1 mln zł. oszczędności Dyrektorzy wypracowali swoimi działaniami na nowy rok szkolny, na ten rok szkolny, który akurat jest, dlatego myślę, że na jakiś czas warto by było, że tak powiem zamknąć temat oszczędności na oświacie.

- p. M. Grzywaczewski – pan Radny nie zrozumiał. Ja nie mówię o żadnych oszczędnościach, tylko o przesunięciu pewnych kwestii, podejść do tego ekonomicznie, wtedy to szkoły będą miały pieniądze, ja nie mówię, że komuś mamy nie zapłacić, czy nie sprzątać, czy nie kupić tego papieru toaletowego, to nie o to chodzi naprawdę, to trzeba do tego podejść z głową i te pieniądze są na remonty, te szkoły będą piękne jak nowe.

- p. I. Mikołajewski - no przecież to jest okropne, co my robimy, no po co to? 3, 4 zł., no ludzie ile to wyniesie na rok, nie wiem jakby to wyglądało na takiego zwykłego obywatela, na mnie.

- p. M. Barteczka - póki co, to na wszystkie remonty w oświacie to pan Burmistrz drapie się po głowie skąd na te środki wziąć, które są przeprowadzane i te pilne związane z dachem jednej, czy drugiej szkoły, czy przedszkola i nie wiem za co mamy te remonty przeprowadzać, jak pan Wiceprzewodniczący mówi, że problemu nie ma, wyremontujemy jedno, drugie, trzecie. Ja nie widzę tutaj środków, które leżą i czekają na remont w oświacie.

- p. M. Grzywaczewski - no to ja panu powiem gdzie są te środki tak, one są tylko po prostu trzeba z głową i porozmawiać z Dyrektorami, te pieniądze są i nie potrzeba więcej dokładać te półtora miliona do subwencji, bo nie będzie żadnej szkody, ani dla nauczyciela, ani dla ucznia, ani dla Dyrektora, te pieniądze są i można przeznaczyć na remonty tych szkół.

- p. I. Mikołajewski – są pieniądze, ale nie ma, bo nic żeśmy nie zrobili.

- p. M. Grzywaczewski - no właśnie Wy jako Komisja Oświaty nic żeście nie zrobili i do Was mam pretensję o to.

- p. I. Mikołajewski – bo nie mamy pieniędzy. Bo na wszystko jest „nie”, pan mówi „nie”, koledzy, koleżanki, nie wszyscy - przepraszam bo bym obraził, kolega Wieczorek coś tam jeździ. Ten głupi kawałek chodnika nie idzie zrobić, ile to by kosztowało 30 tys., 20, ale „nie”.

- p. M. Grzywaczewski - panie Radny nie zrozumiemy się.

- p. I. Mikołajewski – ludzie deptają po błocie, dzieci po błocie, a pan mówi nie, bo są oszczędności, jakie oszczędności, pokażmy ludziom, że coś zrobimy, oprócz tej kłótni głupiej o 3 zł. żeby podatek podnieść, w zeszłym roku nic, teraz też nic, bo pandemia, pandemia wszystkich dosięga, ale są gminy ościenne, które podnoszą dużo, no ludzie o 3 zł.

- p. M. Barteczka - ja myślę, że pan Przewodniczący Komisji Oświaty zaprosi na naszą komisję pana Wiceprzewodniczącego i może nam wskaże drogę, którą powinniśmy iść, a nie tylko suche takie gadanie.

- p. M. Grzywaczewski – ja bardzo chętnie do Was przyjdę.

- p. I. Mikołajewski - zawsze w dobrym tonie było, żeby albo pan Przewodniczący na komisjach albo Wiceprzewodniczący był.

- p. M. Grzywaczewski - ja bardzo chętnie. A żeby nie trzeba mnie zapraszać, to ja cały czas wnioskuję o to, żeby te komisje były wspólne tak, możemy się spotkać tak samo jak i dzisiaj, w takim samym rozstawie, więc możemy te komisje wspólne i wtedy możemy naprawdę podyskutować i powymieniać się argumentami.

- p. M. Barteczka - to trzeba też przyjść z konkretnymi argumentami, bo na wspólnych komisjach też rozmawiamy o różnych rzeczach i o niczym.

- p. M. Grzywaczewski - ale te pomysły to ja już przedstawiałem tyle razy, więc nie wiem dlaczego pan ich jeszcze nie zrozumiał, ale ok spróbuję to jeszcze raz.

       Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki przerwał dyskusję i przeczytał projekt uchwały nr XXIII/156/2020 w sprawie: ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok. „Przystępujemy teraz do głosowania. Kto z państwa Radnych jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały?

- p. M. Janicki – panie Przewodniczący, ja na początku mojego wystąpienia mówiłem, że Komisja Oświaty zaproponowała poprawkę i ta poprawka powinna być najpierw głosowana. Jeżeli państwo chcą jeszcze raz mogę przeczytać tą propozycję, którą wypracowaliśmy na naszych wspólnych komisjach.

Proszę tutaj o głos p. radcę prawnego – czy ta poprawka powinna być jako pierwsza głosowana?

- p. F. Małecki – panie Radny, uchwała została odczytana i przechodzimy do głosowania.

- p. M. Janicki – poproszę p. radcę prawnego, komisja jest po to, żeby ewentualnie zgłaszać poprawki.

- p. radca prawny – w tym przypadku - ja nie przysłuchiwałem się dyskusji - to musi być wniosek formalny.

- p. M. Grzywaczewski – dokładnie, nie był zgłoszony.

- p. radca prawny - czy to był wniosek formalny, czy to nie był wniosek formalny, jeżeli nie był, no to nie.

- p. M. Grzywaczewski - nie był.

- p. F. Małecki - wniosku formalnego nie otrzymaliśmy.

- p. radca prawny - natomiast jeżeli to był wniosek formalny, to wtedy wiadomo się głosuje najpierw ten wniosek formalny.

- p. M. Janicki - szanowni państwo, ja na początku mojego wystąpienia powiedziałem, że Komisja Oświaty zaproponowała poprawki do projektu stawek wysokości podatku, głosami 4 do 2. Oczywiście jeżeli p. Przewodniczący uzna, że tutaj ten nasz głos jest nieistotny i że to nie był wniosek formalny, to przykro. Ta nasza poprawka - ten wniosek formalny - żebyśmy szli zgodnie z literą prawa, to była propozycja 5% w tych punktach, które dotyczą naszych mieszkańców. Jeżeli dacie mi szansę odczytać, żeby wszyscy mieli możliwość zapoznania, to odczytam te nasze propozycje.

Powiedziałem, że zgłaszam wniosek formalny, bo po to są komisje, żebyśmy jakiś konsensus mogli wypracować. Chciałbym też poznać jak poszczególne komisje zaopiniowały projekt tej uchwały, bo to też byłoby ważne dla pozostałych Radnych i mieszkańców.

- p. F. Małecki - szanowni państwo uchwała została odczytana, wniosek formalny nie został zgłoszony, przystępujemy do głosowania. Kto z państwa Radnych jest za propozycją, którą odczytałem w projekcie uchwały. Bardzo proszę o przegłosowanie.

Wyniki głosowania imiennego:

ZA (7), PRZECIW (8), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (0)

ZA:
Janina Machowicz, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Ireneusz Mikołajewski.

PRZECIW:
Dawid Kaczmarek, Fabian Małecki, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Jolanta Kapała, Karol Wieczorek, Mariusz Grzywaczewski, Mirosława Antkowiak.

Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.

Uchwała Nr XXIII/156/2020 nie została przyjęta.

Ad. 6 Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia Programu Współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na 2021 rok

       Głos zajęła Pani Paulina Drozdowska – Sekretarz Miasta i Gminy Jutrosin. Program współpracy to podstawowy dokument, który określa zasady i formy współpracy pomiędzy samorządem, a działającymi na terenie gminy organizacjami pozarządowymi. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nakłada na organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego obowiązek uchwalenia rocznego programu współpracy z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego do dnia 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania programu. Program współpracy na rok 2021 został opracowany w oparciu o program na rok 2020 z uwzględnieniem doświadczeń wynikających z jego realizacji oraz został uzupełniony o wybrane uwagi zgłoszone w trakcie przeprowadzonych konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego. Na realizację programu w 2021 roku Gmina Jutrosin planuje przeznaczyć środki finansowe w wysokości 100 tys. zł.


     Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXIII/157/2020 w sprawie: przyjęcia Programu Współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na 2021 rok.

Wyniki głosowania imiennego:

ZA (15), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (0)

ZA
: Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Jolanta Kapała, Fabian Małecki, Mirosława Antkowiak, Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Mariusz Grzywaczewski, Ireneusz Mikołajewski.

Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.

Uchwała Nr XXIII/157/2020 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 7 Podjęcie uchwały w sprawie: wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Jutrosin

       Głos zajął Pan Marek Glura – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin. Zgodnie z ustawą Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 roku aglomeracje wyznacza w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego odpowiednia Rada Gminy. Dotychczasowa aglomeracja Jutrosin została wyznaczona na podstawie uchwały nr II/36/14 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 22 grudnia 2014r. Powyższy akt prawa miejscowego, uchwalony na podstawie zapisów poprzedniej ustawy zachowuje moc nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2020r., tym samym zachodzi konieczność zmiany aglomeracji. Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin złożył wniosek o uzgodnienie wyznaczenia obszaru i granic nowej aglomeracji Jutrosin, poprzez włączenie miejscowości nieskanalizowanych i planowanych do skanalizowania lub obszarów obecnie skanalizowanych, a nie ujętych w obecnej aglomeracji do Dyrektora Zarządu Zlewni w Lesznie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Wszystkie wymienione w uchwale nazwy miejscowości są zgodne z wykazem urzędowych nazw miejscowości. Niniejsza uchwała ustala granice i obszar aglomeracji Jutrosin. Uchwała nie narusza obowiązków gminy w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych wynikających z przepisów o samorządzie gminnym. Rada Miejska w Jutrosinie podejmuje niniejszą uchwałę po uzgodnieniu z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Dyrektorem Zarządu Zlewni w Lesznie oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu.

     Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXIII/158/2020 w sprawie: wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Jutrosin.

Wyniki głosowania imiennego:

ZA (15), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (0)

ZA:
Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Jolanta Kapała, Fabian Małecki, Mirosława Antkowiak, Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Mariusz Grzywaczewski, Ireneusz Mikołajewski.

Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.

Uchwała Nr XXIII/158/2020 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 8 Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia rocznego planu potrzeb w zakresie prac społecznie użytecznych na 2021 rok

       Głos zajęła Pani Monika Cieślak – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie. Prace społecznie-użyteczne organizowane są przez gminę w jednostkach pomocy społecznej, do pracy społecznie-użytecznej na terenie gminy może zostać skierowany bezrobotny, bez prawa do zasiłku, korzystający ze świadczeń pomocy społecznej, prace takie może wykonywać na terenie gminy w której mieszka lub aktualnie przebywa, maksymalny tygodniowy wymiar pracy wynosi 10 godzin. Kwota zapłaty za godzinę wynosi 8,70 zł., starosta refunduje gminie 60% kwoty wynagrodzenia, w tym roku z tych prac skorzystały dwie osoby, zapotrzebowanie w planie jest na trzy osoby.


      Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXIII/159/2020 w sprawie: przyjęcia rocznego planu potrzeb w zakresie prac społecznie użytecznych na 2021 rok.

Wyniki głosowania imiennego:

ZA (15), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (0)

ZA:
Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Jolanta Kapała, Fabian Małecki, Mirosława Antkowiak, Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Mariusz Grzywaczewski, Ireneusz Mikołajewski.

Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.

Uchwała Nr XXIII/159/2020 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Po tym pkt nastąpiła 10 minutowa przerwa w obradach Sesji.
Obrady wznowiono od pkt 9.


Ad. 9 Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta i Gminy Jutrosin na 2021 rok

       Głos zajęła Pani Monika Cieślak – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie. Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 rok określa sposób realizacji zadań własnych gminy wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Źródłem finansowania programu są środki z budżetu gminy, pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Środki te muszą być wykorzystane tylko w celach wynikających z ww ustawy. Realizacja programu powinna przyczynić się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego mieszkańców gminy, właściwego wychowania młodego pokolenia, a także do zapewnienia ładu i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa społeczności lokalnej.


      Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXIII/161/2020 w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta i Gminy Jutrosin na 2021 rok

Wyniki głosowania imiennego:

ZA (15), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (0)

ZA:
Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Jolanta Kapała, Fabian Małecki, Mirosława Antkowiak, Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Mariusz Grzywaczewski, Ireneusz Mikołajewski.

Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.

Uchwała Nr XXIII/161/2020 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 10 Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jutrosin na lata 2018-2021 z perspektywą do 2025 roku

      Głos zajął Pan Fabian Małecki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jutrosinie. Raport ten został omówiony na poszczególnych komisjach i dlatego nie ma potrzeby, aby omawiać go na dzisiejszej Sesji.

Brak pytań ze strony Radnych.
Raport stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 11
Informacja Dyrektorów Przedszkoli o programowej działalności w roku 2019/2020

      Głos zajął Pan Fabian Małecki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jutrosinie. Sprawozdania zostały przesłane elektronicznie do państwa Radnych, mam nadzieję, że wszyscy zapoznali się z treścią sprawozdań.

Brak pytań ze strony Radnych.
Sprawozdania stanowią załącznik do protokołu.

Ad. 12
Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej na temat oświadczeń majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Jutrosinie

       Głos zajął Pan Fabian Małecki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jutrosinie. Zgodnie z przepisami jako Przewodniczący Rady Miejskiej w Jutrosinie byłem zobowiązany przyjąć i przeanalizować złożone przez Radnych oświadczenia majątkowe. Stwierdzam, że do dnia 31 maja 2020 roku oświadczenia o swoim stanie majątkowym na dzień 31 grudnia 2019 roku złożyło 13 Radnych, jeden z Radnych złożył oświadczenie po 14 dniach, zgodnie z przepisami. Stwierdzam, że wszyscy członkowie Rady Miejskiej w Jutrosinie w mojej ocenie w sposób prawidłowy wywiązali się z obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych. Wszystkie oświadczenia majątkowe Radnych wraz z kopiami zeznań podatkowych PIT zostały również przesłane do weryfikacji Urzędu Skarbowego w Rawiczu. Urząd Skarbowy w Rawiczu w piśmie z dnia 23 października 2020 roku przedstawił uchybienia w kilku oświadczeniach majątkowych. Dlatego też bardzo proszę o zwrócenie uwagi, aby w przyszłości dokładnie wypełniać oświadczenia majątkowe. W tym miejscu pozwolę sobie podziękować wszystkim Radnym za zaangażowanie i skrupulatne przygotowanie dokumentów, życząc dużo zdrowia i wszelkiej owocnej współpracy.


Brak pytań ze strony Radnych.

Ad. 13 Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin na temat oświadczeń majątkowych Kierowników jednostek organizacyjnych oraz pracowników samorządowych (Skarbnika i Sekretarza)

        Głos zajął Pan Romuald Krzyżosiak – Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin. Zgodnie z artykułem 24 h ustęp 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym przedkładam Radzie Miejskiej w Jutrosinie informacje wynikające z analizy złożonych oświadczeń majątkowych przez zobowiązanych ustawowo Kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz pracowników Urzędu (tj. Skarbnika i Sekretarza Gminy). Zgodnie z przepisami ww ustawy jako Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin byłem zobowiązany przyjąć i poddać analizie złożone oświadczenia majątkowe przez osoby pełniące kierownicze funkcje publiczne w gminie. W wymaganym ustawowo terminie, tj. do dnia 31 maja 2020 roku, oświadczenia o swoim stanie majątkowym na dzień 31 grudnia 2019 roku złożyli wszyscy Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy oraz Sekretarz i Skarbnik Gminy. Razem na moje ręce złożono 12 oświadczeń majątkowych, które następnie przekazałem wraz z kopiami zeznań podatkowych PIT do analizy w zakresie zgodności zawartych w nich danych Urzędowi Skarbowemu w Rawiczu. W piśmie z dnia 23 października 2020 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu przedstawił uchybienia w kilku oświadczeniach majątkowych. Moje oświadczenie majątkowe złożyłem zgodnie z przepisami do rozpatrzenia Wojewodzie Wielkopolskiemu, który w dniu 25 sierpnia 2020 roku wystąpił do mnie z pismem o złożenie kilku wyjaśnień, które przesłałem w dniu 27 sierpnia 2020 roku.


Brak pytań ze strony Radnych.

Ad. 14 Interpelacje i zapytania

Brak

Ad. 15 Wolne głosy i wnioski

- p. D. Kaczmarek – ja chciałbym prosić, jeśli w grudniu będziemy mieć komisję, o pochylenie się też nad tymi punktami odnośnie sal, które przełożyliśmy na poprzedniej Sesji i o taką dokładniejszą wypowiedź pani Skarbnik odnośnie tej kanalizacji w Szkaradowie i głębszych wyliczeń o tym kredycie, żebyśmy się też nad tym pochylili, żeby nie było jakiś problemów.

- p. F. Małecki - czy ktoś jeszcze z państwa Radnych?

- p. M. Grzywaczewski – ja mam pytanie do pana Burmistrza, we wrześniu przyjmowaliśmy strategię rozwoju naszej gminy, chciałbym w tym momencie troszeczkę podziękować, że ta strategia została przedstawiona można powiedzieć, że w 80% z programu naszego klubu, który żeśmy tworzyli razem z p. Izą Mroczek, także jest to dla nas miłe i przyjemne, że to się znalazło w tej strategii. Jednym z punktów było połączenie rynku deptakiem z zalewem. Wtedy zadałem p. Burmistrzowi pytanie, jeżeli takie coś wpisujemy w strategię, to jak wygląda ta sprawa, która się ciągnie od dwóch lat, przejęcia, oddania tych gruntów, które poprzednia Rada dała jakby bez walki, za darmo oddała, rozebrała częściowo naszą gminę, czy coś się w tej kwesti dzieje i jak to wygląda? Wtedy mi pan powiedział, że jest na to pomysł żeby to wróciło do macierzy, że pan go przedstawi i chciałbym poznać te szczegóły, bo minęły prawie trzy miesiące i jakby tej informacji nie mamy. To pytanie też jest do radcy, który te pisma przygotowywał, wiem, że to miało pójść dalej, jest cisza. Tutaj chciałbym jakąś odpowiedź usłyszeć, bo jakiś pomysł był na to i jak to zrobić żeby te ziemie utracone odzyskać?

- p. Burmistrz – p. Wiceprzewodniczący, chociaż nie w tym punkcie, ale odpowiem panu na to pytanie, kontaktowałem się z Dyrektorem Błaszczykiem z Wód Polskich telefonicznie cztery tygodnie temu, przypomniałem o sprawie, do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi, w związku z czym sporządziłem obszerne pismo do Dyrektora Wód Polskich do Warszawy, do pana Dacy, które zostało wczoraj wysłane, dodatkowo chcę zorganizować spotkanie z p. Wojewodą i te tematy m.in. odzyskania terenów nad zbiornikiem poruszyć i to też dzisiaj w tej sprawie telefonowałem, no ale na razie ta sprawa jeszcze jest otwarta.
Natomiast mój pomysł na odzyskanie gruntów nad zbiornikiem jest taki, nie do końca sprawy własnościowe na zbiorniku są załatwione i za chwilkę gmina będzie posiadaczem 3 ha gruntów i to miałaby być taka karta przetargowa w rozmowach z Wodami Polskimi.

- p. M. Grzywaczewski – tylko z tego co pamiętam, to my spotkaliśmy się z Dyrektorem we Wrocławiu dwa lata temu, tak to jakoś było.

- p. Burmistrz - spotkaliśmy się dokładnie 16 września zeszłego roku.

- p. M. Grzywaczewski - aż mi się nie chce wierzyć, ale ok, p. radca prawny miał jakiś pomysł na to żeby gdzieś uderzać wyżej, bo wiem, że te odpowiedzi z Wrocławia nie dotarły tak, chyba tak zrozumiałem.

- p. Burmistrz – tak, nie dotarły.

- p. M. Grzywaczewski - czy możemy złożyć jakąś skargę na lekceważenie nas? czy możemy gdzieś z tym uderzyć wyżej, czy nie ma takiej możliwości? pytanie do p. radcy prawnego, może on będzie bardziej wiedział.

- p. radca prawny - p. Burmistrz powiedział, że poszło pismo do Warszawy i w tym momencie powiedzmy poszło wyżej, jak byśmy chcieli unieważnić umowę - to co powiedziałam już kiedyś – byłoby to bardzo trudne, z tego względu, że poprzednia Rada podjęła stosowną uchwałę i został też zawarty akt notarialny przez stronę, także tu w tym przypadku z punktu widzenia prawnego byłoby to prawie niemożliwe.

- p. M. Grzywaczewski - zgadza się, ma pan rację, że poprzednia Rada rozebrała Gminę Jutrosin, ale teraz próbujemy walczyć, tylko że ta walka troszeczkę jest mało intensywna. Minęło 14 miesięcy, wysłaliśmy dwa pisma, na które nie uzyskaliśmy odpowiedzi, a przeczytałem artykuł we wczorajszej gazecie Życie Rawicza, że Wody Polskie, z resztą to było też powiedziane na tym spotkaniu na którym byliśmy, że Wody Polskie planują zrobić tutaj wkoło zalewu fotowoltaikę. Jeżeli do tego dojdzie to mamy bramę zamkniętą, bo tego już nikt nie ruszy, nikt nie zmieni, tutaj jest, z tego co czytałem około 3,5 megawata, czy tam 5 było bo 2 razy po jednym megawacie i raz chyba 3,5 megawata, to praktycznie zajmą cały grunt, ani nie będzie dostępu do tego, po prostu odetną. To miało być czynnikiem rozwojowym naszej gminy, a to się praktycznie stało biznesem Wód Polskich. Tutaj trochę ta intensywność mnie przeraża, że przez te 14 miesięcy, trzecie pismo zostało wysłane parę dni temu, czyli wychodzi na to, że piszemy jedno pismo na przełomie 6 miesięcy. Trzeba by to może rzeczywiście troszeczkę przycisnąć, żeby o to walczyć, żeby nas tutaj nie udusili tą fotowoltaiką, bo wtedy już naprawdę ten zalew będzie nie do odzyskania.
Ja mam jeszcze pytanie do Wiceburmistrza, czy wysłaliście jakieś pismo do firmy, która wykonuje kanalizację w Szkaradowie, żeby oni przerwali pracę, bo nie będziemy mogli płacić?

- p. M. Glura - takiego pisma nie było, natomiast temat tempa i zaawansowania prac był poruszany wielokrotnie na spotkaniach, szczególnie tutaj po Sesji na której część z państwa Radnych nie wyraziła zgody na zaciągnięcie kredytu, po konsultacji tutaj z p. Skarbnik przeprowadziliśmy takie spotkanie i tam ściśle określiliśmy wykonawcy za jaką kwotę może w tym roku realizować zadania no i niestety te prace idą w takim tempie na jaki nas stać, no nie jest to na pewno tempo, jakie ja bym sobie życzył. Uważam, że ta inwestycja powinna już o tym czasie być dużo dalej, wykorzystując też te najlepsze miesiące, ale no taka była części z państwa decyzja.

- p. M. Grzywaczewski - ale to nie jest rozmowa dwóch kolegów, tylko to są dwie instytucje, więc to, że państwo żeście rozmawiali sobie, to nic nie znaczy, umowy się podpisuje albo aneks, albo się pisze pismo, a nie że Wyście sobie po prostu rozmawiali, bo może sobie pan porozmawiać z kolegą, który będzie panu budował piaskownicę. Słuchaj no dobra zrób mi to za miesiąc, czy za dwa, to nie jest prywatne przedszkole, także tutaj czy jest jakieś pismo przedstawione i czy możemy prosić o harmonogram prac jakie miały być wykonane?

- p. M. Glura – ale p. Wiceprzewodniczący, myślę, że to, że jesteśmy na Sesji Rady Miejskiej i nie wiem czy te słowa są w kierunku takim, żeby mnie tutaj jakoś zdyskredytować, czy też obrazić, jeżeli tak to trochę przykro, jeżeli chodzi o pismo to tak, z każdego spotkania jest sporządzona notatka i z tamtego spotkania również była sporządzona notatka.

- p. M. Grzywaczewski – ale to nie jest przedszkole, to są dwie instytucje, ja wykonuję również prace związane z przetargami dla Zarządu Inwestycji Miejskich, czyli dla miasta Wrocławia. Każdy szczegół to jest protokół spisywany, jest aneks zrobiony do umowy, że to zmiana harmonogramu jest, wszystko musi być konkretnie podpisane, to musi być jasne i czytelne. Prosiłbym żeby nie oszukiwał pan tutaj, bo ja o to prosiłem już po raz kolejny, nie okłamujcie mieszkańców Jutrosina. Jeszcze raz to powtarzam, te pieniądze, które mieliście przeznaczyć, przelejecie na moje konto, podpiszę umowę, dam Wam zabezpieczenie na 10 milionów. Ja tą inwestycję przeprowadzę bez żadnego kredytu i zwrócę Wam 3 miliony. Mówię po raz kolejny to jest matematyka, to jest prosta rzecz, nie wiem dlaczego, jeśli pan nie rozumie, to nie okłamujcie ludzi i nie gadajcie głupot.

- p. M. Glura – ja też pana proszę o to żeby nie robić cyrku na Sesjach i prostą matematyką jest to, że zero na koncie plus zero kredytu równa się zero na inwestycje. Natomiast umowa jest spisana umowa, która obowiązuje i wykonawca ma termin do 31 maja 2021 roku.

- p. M. Grzywaczewski – pieniądze na to są i ja to panu mogę udowodnić i podtrzymuję, to co powiedziałem.
Jeszcze mam jedno pytanie - ile wniosków zostało złożonych o częściową wypłatę dofinansowania na tą kanalizację, z tego co pan mi przedstawił, to były dwa wnioski - na jakie kwoty?

- p. M. Glura – były to dwa wnioski, na jakie kwoty nie pamiętam Jeżeli trzeba to przygotuję odpowiedź.

- p. M. Grzywaczewski - ile tej kwoty z tych wniosków przyszło?

- p. M. Glura - taka kwota jaką wnioskowaliśmy.

- p. M. Grzywaczewski – czyli przyszło już, jaka to była kwota, jesteście pracownikami.

- p. M. Glura – ale nie będę odpowiadał na pytania na które nie znam dokładnej odpowiedzi, później pan powie, że pana oszukuję.

- p. M. Grzywaczewski – dał mi pan dokumenty i nie wie pan co było w tych dokumentach. No bo nie za bardzo rozumiem. Daje pan komuś informację i nie wie pan jaką komuś dał. Z tego co pan mi dał, przekazał tutaj Radnym, to była pierwsza kwota około 620 tys., druga około 700 tys.780. Czyli to było 1 mln 400, więc ja panu tak szybko zrobię taką analizę, 600 żeśmy zapłacili w 2019 roku, 1 mln 200 zostało, to jest 1 mln 800, 1 mln 400 dostaliście dofinansowania, to jest 3 mln 200, 2 mln z roku 2020, to jest 5 mln 200; 860 tys. dostał p. Burmistrz od Premiera, to jest 6 mln; 680 tys. zostało zwrócone z kredytu, który był zaciągany na kanalizację Domaradzice, to jest 6 mln 800.
Powiedzcie mi gdzie są te pieniądze, one znikły, one wyparowały, to są pieniądze, które miały być przeznaczone na kanalizację, więc co się z nimi stało proszę mi odpowiedzieć.

- p. M. Glura – krótką odpowiedzą będzie chyba koniec naszej dyskusji, od tego są komisje, zapraszam pana w każdej chwili na rozmowę ze mną, z p. Skarbnik, ma pan dokumenty przed sobą, to dlaczego pan żąda jakiś wyliczeń tutaj.

- p. M. Grzywaczewski - ale to jest prosta matematyka.

- p. I. Mikołajewski – p. Wiceprzewodniczący, pan się pyta ko robi ten cyrk, pan robi ten cyrk cały.

- p. M. Grzywaczewski - dlaczego pan mówi w mediach, że nie ma pieniędzy i żeście wstrzymali kanalizację, dlaczego pan robi takie oszczerstwa, takie kłamstwa pan przekazuje. Ja przy raporcie zeszłorocznym prosiłem Was żebyście nie okłamywali społeczeństwa i nadal to robicie.

- p. I. Mikołajewski - nic żeśmy nie zrobili jeszcze oprócz tego cyrku, już kolega dzwonił kiedy będzie cyrk w Jutrosinie, a pan go prowadzi, pan jest całym artystą tego cyrku, całym klaunem.

- p. M. Grzywaczewski - ale p. Mikołajewski, pan żeś rozebrał gminę, pan głosował za tym żeby przekazać ziemię Wodom Polskim, więc co pan mówisz, pan zrobiłeś straty na miliony, a teraz pan dyskutujesz, to jest prosta matematyka. Te pieniądze muszą być na koncie, chyba, że one wyparowały w formie gazu.

- p. M. Barteczka - ja mam pytanie do p. Burmistrza w sprawie tych lamp solarnych, które mamy w gminie, one nie świecą, nie wiem czy te akumulatory się może wyczerpały, czy to kwestia jakiś ustawień, bo jak jechałem na Sesję na godzinę 16:30, no to lampa nie świeciła wcale, może z jakąś firmą się dogadać żeby przegląd zrobiła albo serwis.

- p. Burmistrz - w budżecie na przyszły rok zaplanowaliśmy remonty tych lamp.

- p. F. Małecki – p. Burmistrzu rozmawiałem z energetyką, te lampy podobno się wyeksploatowały i to jest po prostu do wyrzucenia p. Mirku, także koszt remontów przewyższy założenie nowej lampy.

- p. M. Barteczka – oczywiście, jak by to miało tak wyglądać, to nie ma sensu, ale być może, że wystarczy za jakąś tam kwotę 300-400 zł. zmienić akumulatory i może by świeciła, ale nie ja jestem tutaj fachowcem w tych sprawach, dlatego chciałem dopytać.

- p. Burmistrz - koszt jednego akumulatora to jest około 5 tys., więc tutaj trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw, ale mówię w przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy środki na ten cel, natomiast p. Przewodniczący jeszcze chciałem się odnieść do jednej sprawy, mianowicie do wypowiedzi p. Wiceprzewodniczącego, bo takie sformułowania, pieniądze są, wyparowały, to w domyśle oznacza, ktoś je ukradł, ktoś je zdefraudował i bardzo proszę p. Wiceprzewodniczący o zachowanie kultury dyskusji, bo to nie chodzi o to żeby się obrażać nawzajem, jeżeli pan ma pytania to proszę je sformułować na piśmie, w ustawowym trybie udzielimy panu odpowiedzi i naprawdę no niech te jutrosińskie Sesje nie będą sensacją, bo wiem, że są.

- p. M. Grzywaczewski - ja podaję proste liczby, myślę, że każdy je rozumie, jeżeli ktoś ich nie rozumie no to trudno, więc okłamywanie społeczeństwa, nie wiem czy to jest we krwi, czy co, nie za bardzo rozumiem, nie mam nawet siły na to, co czytam, że Radni głosowali, że wszystko zostało wstrzymane, totalna bzdura. To może p. Przewodniczący, p. Fabian Małecki rozmawiał z tymi pracownikami i przedstawi sytuację.

- p. F. Małecki - wystosowałem pismo do szefa firmy. Myślałem, że uzyskam odpowiedź, ponieważ z Życia Rawicza otrzymałem e-maila, że mam udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi. Z opinii i z rozmów pracowników, kierowników tejże budowy dowiedziałem się i obserwuję jako Sołtys, że prace przebiegają, były troszkę w trybie zwolnionym, ponieważ prowadzą w tej chwili trzy duże budowy, Szkaradowo-Ostoje jest jedną z tych trzech budów i pracownicy, część pracowników zostało przerzuconych na inną budowę, natomiast zawsze czterech, pięciu ludzi jest na budowie, zawsze. Ja z nimi rozmawiam powiem szczerze prawie codziennie, są u mnie na kawie, bo teraz jest bardzo zimno i ich goszczę na to 15-20 minut i na bieżąco jestem poinformowany w tych sprawach. Mówią, że w Ostojach trzeba szybko zrobić asfalt, podobna sytuacja była z drogą jak robili kanalizację w Konarach, szybko trzeba zrobić asfalt, proszę się przejechać, tam był pięknie położony asfalt, wiadomo, że grunt, który zostaje położony on na pewno nie jest w stu procentach ubity tak jak powinien być ubity i to siądzie. Jeżeli tamten asfalt już by powstał w tym roku w Ostojach, to ja mogę dzisiaj, tak jak tutaj kolega Mariusz mówi, może położyć jakieś pieniądze, że to się stanie, to trzeba przeczekać, ta firma systematycznie wyrównuje to wszystko, ale jak samochody ostro chcą sobie jeździć po wiosce, to tutaj do pana policjanta, powinni ich tam po tej wiosce troszkę pogonić, bo nie jeżdżą tą 40, czy 50 bo to wiadomo jaka droga jest zasypana, tylko sobie piratują i to im się nie podoba, że parę dziur jest, ja tam jestem w Ostojach również codziennie, widzę co tam jest, obecnie firma pracuje w Szkaradowie i nie ma jakiejś skargi, że coś tam się źle dzieje, że nie mogą wyjechać, wszyscy przejeżdżają.

- p. M. Glura – ja bym chciał dodać tylko tyle, że jestem bardzo zadowolony ze współpracy z p. Sołtysem ze Szkaradowa, jak również z p. Sołtysem z Ostój w zakresie tej inwestycji.

- p. F. Małecki - dziękuję bardzo, jeżeli jest taka możliwość - ja bym bardzo prosił o telefon, jak szef firmy będzie na terenie gminy, bo chcielibyśmy może wspólnie porozmawiać z nim.

- p. M. Kozica – mam pytanie odnośnie formy zgłaszania wniosków formalnych. Uważam, że można je zgłaszać podczas debaty i tutaj wniosek formalny był zgłoszony i nieuznany, więc troszkę dla mnie jest to dziwne.

- p. F. Małecki - wniosek formalny nie był zgłoszony.

- p. M. Kozica - ale można zgłaszać wniosek formalny podczas debaty? Bo ja uważam, że można.

- p. M. Grzywaczewski - tak można.

- p. M. Kozica - no i uważam, że tutaj był ten wniosek zgłoszony.

- p. M. Grzywaczewski - nie był zgłoszony jako wniosek formalny, było zgłoszone, że ma taką propozycję. Musiałby być ten wniosek formalny złożony przed odczytaniem uchwały, jeżeli ten wniosek został odczytany po odczytaniu uchwały, to on już nie jest ważny.

- p. M. Kozica – wystarczyło trochę dobrej woli.

- p. M. Janicki – ja się odniosę tutaj do wysokiej Rady, do wszystkich państwa, też to świadczy o podejściu, nie wiem czy p. Wiceprzewodniczący powiedział „on ma”, przy całym szacunku, jesteśmy Radnymi, reprezentujemy mieszkańców naszej gminy, za nami stoją ludzie, którzy na nas głosowali, jako Przewodniczący Komisji, też stoją tutaj za mną, pracujemy wspólnie w grupie i jest mi przykro, że tak zostaliśmy potraktowani. Następnym razem będę bardzo skrupulatny i życzyłbym sobie żeby wszystkie Sesje przebiegały właśnie tak zgodnie z literą prawa.
Druga rzecz, którą podniosę - bo jestem winien przeprosin pani Dyrektor w Dubinie - nie papier toaletowy, a papier do ksero. Ale rozwinę tę myśl, te Rady Rodziców naprawdę bardzo mocno wspierają szkoły, kilkadziesiąt tysięcy rocznie, słyszeliśmy o pomalowanych klasach. Mówienie, w ten sposób, że Komisja Oświaty jest winna temu, że zmarnowaliśmy na edukację 3 mln zł., obraża Dyrektorów tych jednostek, bo tak naprawdę to jest zarzut dla nich, że oni nie wiem przejadają, marnują, wydają te pieniądze gdzieś „na lewo”.
Jeżeli p. Wiceprzewodniczący ma pomysł na naprawę edukacji w gminie, proszę go zgłosić, bo mówienie wiem jak to zrobię, a nie powiem, to jest jak dziecko w piaskownicy. Mój syn czteroletni mówi, tato wiem ale ci nie powiem.
Pan jest Przewodniczącym Komisji Budżetu, to ja bym mógł powiedzieć to samo, to pan powinien zadbać o to, żeby dla tych szkół te pieniądze były, więc takie argumenty to są nie na miejscu.

- p. M. Grzywaczewski – dla mnie to jest trochę śmieszne co pan mówi, to nie Dyrektor jest w Komisji Oświaty. Dyrektor jest po to żeby dbać o szkołę i Wy jako Komisja Oświaty musicie mieć pomysł na to. Ja panu już ten pomysł przestawiałem tyle razy, ale pan go jakoś nie zrozumiał jak to zrobić.

- p. F. Małecki – dziękuję, zamykam XXIII Sesję Rady Miejskiej w Jutrosinie.

Ad. 16 Zakończenie obrad

     O godz. 18:38 Przewodniczący Rady – Pan Fabian Małecki zakończył obrady XXIII Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie.

Protokołowała:
/-/ Katarzyna Zuziak


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2023)
Autor informacji: Katarzyna Zuziak
Informację wprowadził: Katarzyna Zuziak
Opublikowany dnia: 2020-12-14
Wprowadzony do BIP dnia: 2020-12-14
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie