Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona główna » Dokumenty » Protokoły z obrad Komisji » Protokoły z obrad Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska » Protokół z posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu oraz Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Jutrosinie odbytej w dniu 19 października 2021roku w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie.

Protokół z posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu oraz Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Jutrosinie odbytej w dniu 19 października 2021roku w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie.


Protokół z posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu oraz Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Jutrosinie
odbytej w dniu 19 października 2021roku w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie.



1. Temat posiedzenia:
Zaopiniowanie projektów uchwał oraz przyjęcie porządku obrad na XXXIV Sesję Rady Miejskiej w Jutrosinie.

2. W posiedzeniu udział wzięli Radni i zaproszenie goście wg załączonej listy obecności.

3. Posiedzeniu przewodniczył:
Mateusz Janicki

4. Sprawy referował:
Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosina Romuald Krzyżosiak
Wiceburmistrz Miasta i Gminy Jutrosina Marek Glura
Sekretarz Gminy Paulina Drozdowska
Skarbnik Grażyna Niedbała
Jolanta Rybicka
Dominik Jarus
Marcin Englert

5. Dyskusja:
Przewodniczący komisji przywitał wszystkich zebranych i rozpoczął posiedzenie komisji.
* Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na rok 2021.
Zmiany przedstawiła Radnym pani Skarbnik. Do projektu uchwały nie było pytań więc Radni przeszli do zaopiniowania projektu uchwały.
Wynik głosowania: 7 głosów za, 0 głosów przeciw, 4 głosy wstrzymujące
W posiedzeniu komisji brało udział 12 Radnych, jednak głosowało 11 ponieważ pan
Przewodniczący nie jest członkiem żadnej komisji dlatego też nie bierze udziału w
głosowaniu.
*Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie:zmiany WPF Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2021-2024
Projekt uchwały omówiła pani Skarbnik oraz informatyk pan Dominik Jarus.
Pan Dominik przedstawił prezentację dotyczącą zmian systemu informatycznego w Urzędzie.
Do projektu uchwały nie było pytań, więc Radni przystąpili do głosowania nad opinią:
8 głosów za, 0 głosów przeciw, 3 głosy wstrzymujących się.
*Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Rawickiemu.
Projektu uchwał (Rani jednocześnie rozpatrywali projekty uchwał dotyczące dwóch różnych uchwał) przedstawił pan Wiceburmistrz Marek Glura. Uchwały dotyczącą opracowania dokumentacji dwóch odcinków dróg w Gminie. Radni są zadowoleni, że Powiat zaczyna prace w Gminie Jutrosin. Pan Mateusz Janicki zapytał czy dokumentacja odnośnie drogi w kierunku Jezior dotyczy drogi czy też drogi i ścieżki. Pan Wiceburmistrz odpowiedział, że dokumentacja dotyczyć będzie pasa drogi.
Radni pozytywnie, jednogłośnie zaopiniowali obydwa projekty uchwał.
*Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jutrosin.
Projekt uchwały omówił Radnym pan Marcin Englert.
Pan Marek Kozica zapytał jakie ulice obejmuje plan. Pan Marcin odpowiedział, że jest to pas od ul. Zielonej do ul. Mickiewicza i mieści się w całości w granicach Gminy Jutrosin.
Więcej pytań nie było więc Radni przeszli do głosowania nad opinią: projekt zaopiniowano pozytywnie, jednogłośnie.
* Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: niedochodzenia należności z tytułu rekompensaty, o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 2013r o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Projekt uchwały przedstawiła pani Jolanta Rybicka.
Pani Jola Woroch poprosiła aby przedstawić uchwałę bardziej zrozumiale, bo to co jest napisane jest trudne do zrozumienia.
Pani Jolanta Rybicka przedstawiła Radnym przykład przedsiębiorcy, który zalega opłatami względem Gminy i konsekwencje jakie poniesie jeżeli Rada nie podejmie danej uchwały.
Do dyskusji włączył się pan Marek Kozica z sugestią, aby przedsiębiorcy nie wykorzystywali furtki jaką daje im Gmina. Pani Jolanta wyjaśniła, że odsetki od zaległości mimo wszystko są naliczane od pierwszego dnia zwłoki, po siedmiu dniach zostaje wysłane ponaglenie, a w dalszej kolejności jest powiadamiany Urząd Skarbowy i to on już ściąga należności. Pani Antkowiak pytała w jaki sposób są ściągane należności od przedsiębiorców, którzy nie płacą bo nie chcą. Pani Rybicka wyjaśniła, że w pierwszej kolejności jest upomnienie, później US i zaległości ściąga komornik.
Radni zaopiniowali projekt uchwały pozytywnie, jednogłośnie.
*rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
Projekt uchwały przedstawiła pani Jolanta Rybicka.
Radni wraz z materiałami na najbliższą Sesję otrzymali również wyliczenia dotyczące strat jakie poniosła Gmina z powodu nie podnoszenia podatków w latach ubiegłych oraz stawki podatków z gmin ościennych.
Pan Burmistrz rekomendował, aby Radni przychylili się do zaproponowanych stawek. Oczekiwania społeczeństwa są duże względem Rady i Urzędu więc jeśli mamy nie spowalniać są potrzebne środki. Burmistrz zwrócił się również do Radnych z Dubina i nawiązał do spotkania sołeckiego i rozbudowy szkoły.
Radny Dawid Kaczmarek zapytał co z podatkiem rolnym i leśnym. Pani Rybicka odpowiedziała, że nie ma jeszcze stawek z GUS z kwintal żyta na podstawie, których określa się podatek rolny oraz ceny drewna, na podstawie którego określa się stawkę podatku leśnego. Radni zwrócili się do pani Jolanty Rybickiej, aby pomogła Radzie przygotować uchwałę o niepodnoszeniu stawki podatku rolnego, ponieważ sytuacja w rolnictwie i tak jest bardzo trudna między innymi przez ASF. Pani Rybicka wyraziła chęć pomocy w przygotowaniu takiej uchwały.
Pani Halina Kaźmierska zwróciła uwagę, że są ciężkie czasy dla nas wszystkich i zapytała czy ten podatek musi być podniesiony w tym roku. Pan Burmistrz przyznał, że nie musimy podnieść tych podatków, ale kiedyś będzie trzeba je podnieść i wtedy podwyżki będą znaczne, a nie po kilka groszy. Tym bardziej, że w naszej gminie są najniższe stawki.
Pan Marek Kozica wnioskował, aby nie podnosić podatku za m2 budynków mieszkalnych. Przyznał, że jeśli mamy całościowo głosować za całym projektem uchwały to on jest za niewielkimi podwyżkami, bo to są środki na inwestycje. U niego we wspólnocie mieszkańcy sami zaproponowali podwyżkę, bo jeśli co roku podnosi się po 10 groszy to się tego nie odczuwa, a jeśli za kilka lat podniesie się o 1zł to już jest duże obciążenie dla mieszkańców.
Pan Mateusz Janicki przytoczył kilka przykładów liczbowych na konkretnych metrażach i te podwyżki nie wyniosą dużo. Jeżeli nie będziemy podnosić podatków po kilka groszy to w końcu ktoś w przyszłości będzie musiał je podnieść o dużo. Wszystko drożeje, a środki na inwestycje trzeba mieć. Do szkół z roku na rok dokładamy coraz więcej, w ubiegłym roku to było 5mln. Subwencja pokrywa tylko wynagrodzenie, a utrzymanie szkół leży po stronie samorządu. Możemy oszczędzać, ale nie ma już za bardzo gdzie.
Pani Mirosława też jest za niepodnoszeniem podatku, mamy czasy jakie mamy. Niedługo ludzie nie będą mieli pieniędzy na chleb. Zawsze było prawie 1,5 mln oszczędności i to musi wystarczyć. Mamy przedstawione, że 240 tys. stracimy jeśli nie podniesiemy podatków, a uchwałą którą podjęliśmy w stosunku co do nauczycieli i dyrektorów zyskaliśmy ponad 200tys. Tak na któreś z komisji pan przewodniczący mówił.
Pan Mateusz Janicki odniósł się do wypowiedzi pani Antkowiak i odpowiedział, że to pani Skarbnik by musiała się wypowiedzieć ile zaoszczędziliśmy. Szukanie oszczędności też wyszło ze strony pana Wiceprzewodniczącego, a LP potem się wstrzymało.
Pani Antkowiak kontynuowała swoją wypowiedź stwierdzając, że skoro tam było 200tys oszczędności to jej zdaniem, jeśli chodzi o oświatę, to te pieniądze powinny być przeznaczone na szkoły, a pan Przewodniczący sugerował, że jeśli mamy 200 tys. to możemy dać podwyżkę panu Burmistrzowi.
Pan Mateusz prosił, aby nie mówiła takich rzeczy, bo na pewno nie powiedział, że skoro zaoszczędziliśmy to możemy dać podwyżkę panu Burmistrzowi. Temat podwyżki poruszył dawno temu, a dla niego słowo jest droższe od pieniędzy, ale zastanowi się nad tym wszystkim. Podkreślał, że jest jedną z tych osób które działają aby szkołę w Dubinie utrzymać.
Do dyskusji włączył się pan Ireneusz Mikołajewski, który też w przeszłości poruszał temat podwyżki pensji dla Burmistrza. Dodał, że to jest wstyd żeby nasz Burmistrz miał tak niską pensję.
W dalszej części dyskusji rozmawiano na temat SP w Dubinie. Pani Antkowiak dodała, że prosili pana Burmistrza na zebraniu aby pieniądze ze sprzedaży działki z terenu Dubina przeznaczyć na rozbudowę szkoły. Pan Mateusz dodał, że żeby starać się o jakieś dofinansowania na rozbudowę to najpierw trzeba zrobić projekt i mieć środki na wkład własny, a w szkole w Dubinie jeszcze przecieka dach. I te środki można przeznaczyć na naprawę dachu. Pani Antkowiak nie zgodziła się z tym. Pieniądze mają iść na projekt, a nie na dach.
Pani Halina Kaźmierska dodała, że jeśli już mają być podniesione te podatki to ona proponuje stawki zaproponowane na rok 2019. Troszkę wtedy wzrosną, ale nie będą odczuwalne.
Przewodniczący Komisji zarządził 5 minut przerwy.
W czasie przerwy komisję opuścił pan Przewodniczący Rady oznajmiając radnemu Karolowi Wieczorkowi, że w piątek Sesji nie będzie.
Po przerwie pani Sekretarz przekazała Radnym informację, że w dniu dzisiejszym telefonicznie pan Przewodniczący Rady odwołał piątkową Sesję, ponieważ z powodów osobistych nie może w niej uczestniczyć. Jest to duży problem ponieważ już wszystko jest zorganizowane. Są wysłane zaproszenia do sołtysów, zaproszeni są dyrektorzy szkół, umówiony jest pan od transmisji sesji oraz jest zarezerwowana sala w Domu Kultury. Pani Sekretarz liczyła na to, że pan Przewodniczący, podczas posiedzenia komisji osobiście przekaże radnym informację o przeniesieniu Sesji, jednak tego nie uczynił. Pan Dawid Kaczmarek zapytał czy pani Mirka nie może poprowadzić Sesji. Pani Sekretarz odpowiedziała, że może, od tego właśnie są wiceprzewodniczący, aby w razie potrzeby zastępowali przewodniczącego w czasie jego nieobecności. Przewodniczący Rady zwołuje Sesję, ustala porządek obraz, podpisuje zaproszenia, ale samej Sesji nie musi prowadzić, może do tego wyznaczyć Wiceprzewodniczącego. Prosiła, żeby jeszcze na komisji Radni ustalili, czy ta Sesja się odbędzie czy nie ponieważ, ze względu na wyjazd na trzydniowe szkolenie, ciężko jej będzie przełożyć Sesję na przyszły tydzień.
Pan Ireneusz dodał, że jak przewodniczącym był pan Janiak nieraz się zdarzało, że któryś z wiceprzewodniczących prowadził Sesję.
Do pani Wiceprzewodniczącej zwrócili się również inni radni z prośbą, aby poprowadziła Sesję, ponieważ każdy z Radnych też do przodu sobie planuje swój prywatny czas, aby móc w niej uczestniczyć. Każdy dostosowuje się do terminu, który podaje pan Fabian Małecki, a tu trzy dni przed Sesją zostaje odwołana.
Radni byli zaskoczeni decyzją pana Przewodniczącego Rady. Pani Wiceprzewodnicząca próbowała się dodzwonić do Przewodniczącego, ale nie odbierał telefonu, a pan Wiceprzewodniczący nie będzie uczestniczył w najbliższym czasie w Sesji. Decyzja w tej sprawie jednak mimo dyskusji nie zapadła.
Radni wrócili do tematu podatków i po kolejnej krótkiej dyskusji uznali, że zostajemy przy stawkach proponowanych w ubiegłym roku( stawki na rok 2021).
Projekt uchwały zostanie na Sesji przedstawiony z autopoprawką pana Burmistrza i z przyjętymi przez Radnych stawkami.
Projekt uchwały zaopiniowano pozytywnie: za 10 głosów, o przeciw, 1 wstrzymujący
* Informacja Dyrektorów Szkół o programowej działalności w roku szkolnym 2020/2021 ze szczególnym uwzględnieniem: osiągnięć dydaktycznych, stanu zagrożeń patologiami społecznymi, funkcjonowania systemu dowozu dzieci do szkół. ( na Sesji)
* Radni przyjęli jednogłośnie porządek obrad na XXXIV Sesję Rady Miejskiej.
* W wolnych głosach i wnioskach pan Ireneusz przedstawił sytuację jaka ma miejsce w Muzeum Ziemi Jutrosińskiej po zalaniu, które miało miejsce w wakacje.
Pan Mateusz Janicki pytał o postęp prac przy przebudowie drogi w Zmysłowie. Pan Marek Glura odpowiedział na to pytanie.
Pan Burmistrz odczytał Radnym pismo, które otrzymał ze Starostwa Powiatowego w Rawiczu odnośnie dofinansowania kursów autobusów na terenie gminy. Temat został do przemyślenia.
Takie dofinansowanie jest do 1km i to będą duże pieniądze. Pan Burmistrz odpowie Panu Staroście, że sprawa jest do przedyskutowania, ale potrzeba więcej szczegółów.
Przewodniczący podziękował wszystkim za przybycie i zakończył posiedzenie Komisji

6. Przyjęto ustalenia:
Zaopiniowano pozytywnie wszystkie projekty uchwał oraz przyjęto porządek obraz XXXIV Sesji Rady Miejskiej



Przewodniczył: Mateusz Janicki
Protokołował: Bożena Maćkowiak




Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z obrad Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2023)
Autor informacji: Malgorzata Pospiech
Informację wprowadził: Malgorzata Pospiech
Opublikowany dnia: 2021-10-27
Wprowadzony do BIP dnia: 2021-10-27
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie