PROTOKÓŁ XXVIII/21
z XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie,
która odbyła się dnia 11 maja 2021r., o godz. 16:30
w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie
________________________________________________________
Obecni na Sesji Radni:
1. Fabian Małecki 2. Jolanta Kapała 3. Marek Kozica 4. Mirosława Antkowiak 5. Halina Kaźmierska 6. Mirosław Barteczka 7. Bożena Maćkowiak 8. Dawid Kaczmarek 9. Janina Machowicz 10. Tomasz Guziołek 11. Mateusz Janicki 12. Jola Woroch 13. Ireneusz Mikołajewski 14. Karol Wieczorek
Otwarcia – o godzinie 16:30 – XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie – dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej – pan Fabian Małecki. Powitał Radnych, pana Burmistrza, pana Z-cę Burmistrza, panią Skarbnik, panią Sekretarz, panią Kierownik MGOPS-u w Jutrosinie, panią inspektor ds. oświaty i kultury, pana urbanistę oraz pana radcę prawnego.
Przewodniczący Rady stwierdził, że w Sesji uczestniczy 14 Radnych – większość qworum, co oznacza, że jest ona władna obradować i podejmować w pełni prawomocne uchwały.
Nieobecność Radnego Mariusza Grzywaczewskiego jest usprawiedliwiona.
Lista obecności Radnych stanowi załącznik do protokołu.
Porządek obrad:
1. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie.
2. Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin z działalności za okres pomiędzy Sesjami.
3. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2021 rok.
4. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2021-2024.
5. Podjęcie uchwały w sprawie: przystąpienia do sporządzania zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jutrosin.
6. Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia petycji.
7. Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia petycji.
8. Podjęcie uchwały w sprawie: zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
9. Podjęcie uchwały w sprawie: zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i przedszkolach oraz określenia tygodniowego, obowiązkowego wymiaru zajęć, niektórych nauczycieli obowiązujących w przedszkolach i szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Jutrosin.
10. Podjęcie uchwały w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz sposób podziału środków na nagrody ze specjalnego funduszu nagród, dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Jutrosin.
11. Podjęcie uchwały w sprawie: zwolnienia z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży.
12. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia planu pracy Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Jutrosinie na rok 2021.
13. Sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Jutrosinie za rok 2020.
14. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi za rok 2020.
15. Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie za rok 2020.
16. Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2020 w Gminie Jutrosin.
17. Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2020 roku.
18. Ocena zasobów pomocy społecznej za 2020 rok.
19. Informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rawiczu o sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w zakresie zatrudnienia i bezrobocia na terenie Gminy Jutrosin (informacja przesłana Radnym za pośrednictwem poczty elektronicznej).
20. Interpelacje i zapytania.
21. Wolne głosy i wnioski.
22. Zakończenie obrad.
- p. F. Małecki - czy ktoś z państwa ma jakieś inne propozycje do porządku obrad? Bardzo proszę p. Burmistrza;
- p. Burmistrz – p. Przewodniczący stawiam formalny wniosek o usunięcie z porządku obrad punktu piątego, to jest podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jutrosin. O uzasadnienie proszę obecnego tutaj na sali p. Marcina Englerta;
- p. M. Englert – miała być dzisiaj procedowana uchwała w sprawie zmiany studium Gminy Jutrosin w granicach administracyjnych, ale z uwagi na to, że w ubiegłym tygodniu dostaliśmy informację, że zmienia się ustawa wiatrakowa z 2016 roku w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych, którą rząd przyjął i będzie tam zmniejszenie odległości od wiatraków (nie 2,5 km jak mamy w tej chwili tylko 500 m). Z uwagi na to, że teraz opracowałem studium, musielibyśmy te strefy wiatrakowe uwzględniać, to rodziłoby takie konsekwencje, że musielibyśmy sporządzać miejscowe plany zagospodarowania do 2022 roku dla miejscowości Grąbkowo, Śląskowo, Sielec i częściowo Dubina. Wiązałoby się to z kosztami dla Gminy w granicach 100 tys. zł. i z uwagi na to postanowiliśmy, że poczekamy aż wejdzie w życie zmiana ustawy wiatrakowej i wtedy podejmiemy uchwałę na kolejnej Sesji o zmianie studium i granic administracyjnych Gminy, już zachowując te strefy, które zmieni ta ustawa. Tak musimy zrobić, bo ustawa o odnawialnych źródłach energii i ustawa o planowaniu nie ma przepisów przejściowych, w związku z powyższym musielibyśmy robić te wielkie strefy, które za chwilę okazałoby się, że są niepotrzebne;
- p. B. Maćkowiak - ja chciałam zgłosić wniosek formalny o wycofanie z programu punktu dwunastego, to jest podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Jutrosinie na rok 2021. Swój wniosek argumentuję tym, że w ustawie o samorządzie gminnym, w artykule 20, w zdaniu drugim czytamy, do zawiadomienia o zwołaniu Sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał, a w statucie Miasta i Gminy Jutrosin, w paragrafie 72 czytamy, do zadań Komisji stałych w zakresie ich właściwości należy między innymi opiniowanie projektów uchwał. Na naszej Komisji, która odbyła się 4 maja, to była Komisja łączona Komisji Oświaty i Komisji Rewizyjnej, taki plan pracy nie został dostarczony i dlatego nie rozpatrywaliśmy w ogóle tego projektu uchwały i z tego co wiem, dzisiaj sprawdzałam pocztę, też takiego planu pracy na e-maila nie otrzymaliśmy;
- p. M. Antkowiak – my na Komisji złożyliśmy ten plan pracy i p. Kasia miała to wprowadzić i zatwierdzić;
- p. B. Maćkowiak – ale na naszej Komisji nie było tego projektu;
- p. M. Antkowiak – na Waszej Komisji nie, bo myśmy mieli Komisję w piątek, ale po tej Komisji p. Kasia ten plan pracy zabrała ze sobą i ja myślałam, że po to, żeby każdemu przesłać;
- p. B. Maćkowiak – ale to tak i tak Komisja nie miała okazji zaopiniować tego projektu uchwały, a zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym powinien być ten załącznik dołączony razem z zawiadomieniem o Sesji;
- p. F. Małecki – dobrze, w takim razie przystępujemy do głosowania najpierw nad punktem piątym, kto z państwa Radnych jest za tym, aby wycofać punkt piąty z porządku obrad?
Radni większością głosów zagłosowali nad wycofaniem punktu piątego z porządku obrad Sesji.
- Pan Fabian Małecki - dziękuję bardzo. Kto z państwa Radnych jest za tym aby punkt dwunasty również wycofać z porządku obrad?
Radni większością głosów zagłosowali nad wycofaniem punktu dwunastego z porządku obrad Sesji.
Porządek obrad po zmianach:
1. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie.
2. Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin z działalności za okres pomiędzy Sesjami.
3. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2021 rok.
4. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2021-2024.
5. Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia petycji.
6. Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia petycji.
7. Podjęcie uchwały w sprawie: zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
8. Podjęcie uchwały w sprawie: zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i przedszkolach oraz określenia tygodniowego, obowiązkowego wymiaru zajęć, niektórych nauczycieli obowiązujących w przedszkolach i szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Jutrosin.
9. Podjęcie uchwały w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz sposób podziału środków na nagrody ze specjalnego funduszu nagród, dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Jutrosin.
10. Podjęcie uchwały w sprawie: zwolnienia z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży.
11. Sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Jutrosinie za rok 2020.
12. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi za rok 2020.
13. Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie za rok 2020.
14. Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2020 w Gminie Jutrosin.
15. Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2020 roku.
16. Ocena zasobów pomocy społecznej za 2020 rok.
17. Informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rawiczu o sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w zakresie zatrudnienia i bezrobocia na terenie Gminy Jutrosin (informacja przesłana Radnym za pośrednictwem poczty elektronicznej).
18. Interpelacje i zapytania.
19. Wolne głosy i wnioski.
20. Zakończenie obrad.
Ad. 1 Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie
W związku z tym, że do protokołu z poprzedniej Sesji nie wniesiono żadnych uwag został on przyjęty bez odczytywania. Jest do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Jutrosinie oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Ad. 2 Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin z działalności pomiędzy Sesjami
Głos zajął pan Romuald Krzyżosiak – Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin. Przedstawił sprawozdanie z działalności za okres pomiędzy Sesjami (treść sprawozdania stanowi załącznik do protokołu).
- p. M. Kozica - ja mam pytanie w związku ze spotkaniem Starosty i Sołtysów Szkaradowa i Ostój, co z tego spotkania wynikło, bo ja mam wrażenie, że Starosta trochę zapomniał o Gminie Jutrosin, w okolicznych gminach dużo tam powiat dofinansowuje. U nas jakby się nic nie dzieje, więc chciałbym wiedzieć czemu służyło to spotkanie i co z tego wynikło?
- p. Burmistrz – p. Radny to chodzi o to spotkanie z Prezesem firmy Eko-Kan-Gaz?
- p. M. Kozica – tak;
- p. Burmistrz - ono było głównie poświęcone omówieniu inwestycji, rytmice prac, terminom i to dotyczyło głównie inwestycji Szkaradowo-Ostoje. Natomiast jeżeli chodzi o zaangażowanie starostwa, no ono wynika z tego, że realizowana jest wspólnie przez powiat, Gminy Rawicz i Pakosław duża inwestycja budowy ścieżki. Rzeczywiście Gmina Jutrosin do tego nie przystąpiła. Natomiast są też mniejsze inwestycje powiatowe w Gminie Jutrosin, taką wspólną inwestycją na przykład jest budowa 250 m chodnika w miejscowości Domaradzice, gdzie starostwo dało kostkę, oprócz tego planowana jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej w miejscowości Grąbkowo, gdzie też starostwo jest partnerem, jest inwestycja jeszcze nierozpoczęta w Śląskowie i też starostwo złożyło wniosek na budowę chodnika w miejscowości Szkaradowo. Oprócz tego ze środków starostwa jest finansowana częściowo odbudowa nawierzchni drogi w Szkaradowie i Ostojach. Ja tutaj pozwolę się nie zgodzić z tym twierdzeniem, że starostwo się nie angażuje. Myślę, że na swoje możliwości się angażuje;
- p. M. Kozica - no ale póki co tych inwestycji nie widać, tu tylko słyszę zapowiedzi, ale inwestycji nie widać, więc ja mogę mieć wątpliwości w działaniu starostwa tutaj;
- p. Burmistrz – inwestycje w Domaradzicach już widać, bo ona ma się w czwartek zakończyć, jest to jak najbardziej widoczne i tutaj jeszcze pominąłem, powiat dołożył też 50 tys. do przebudowy drogi w Zmysłowie. Także ta inwestycja rozpocznie się planowo, jest przewidziana w drugiej połowie tego roku;
- p. D. Kaczmarek - p. Burmistrz w sprawozdaniu powiedział, że spotkał się odnośnie zbiornika w Jutrosinie, odnośnie czego było to spotkanie?
- p. Burmistrz – spotkanie dotyczyło tak najogólniej rzecz biorąc niezałatwionych jeszcze do końca spraw własnościowych gruntów pod zbiornikiem Jutrosin. Czyli są jeszcze grunty, które nie zostały przekazane i to dotyczyło tej sprawy. Było to pierwsze z cyklu spotkań, następne spotkanie mamy zaplanowane bodajże na 19 albo 20 maja, teraz nie pamiętam dokładnie;
- p. D. Kaczmarek – odnośnie odzyskania jakby części gruntów na zbiorniku, czy też jakieś zapytania były od p. Burmistrza w kierunku Wód Polskich?
- p. Burmistrz – no tutaj p. Radny zapytanie może być, ale nie na tym poziomie, sprawa została nadana do Warszawy, czekamy na odpowiedź, no ale tutaj trzeba mieć świadomość tego, że skoro akt prawny został podpisany i inwestycja była wykorzystana, tak jak już to wielokrotnie mówiliśmy na cele pożytku publicznego, no to nie wiem jakich mamy tutaj użyć argumentów żeby podważyć ten akt notarialny;
- p. D. Kaczmarek - celem publicznym na pewno nie jest budowa farmy fotowoltaicznej;
- p. Burmistrz – ale tych działek nie przekazaliśmy akurat.
Brak więcej pytań ze strony Radnych.
Ad. 3 Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2021 rok
Głos zajęła pani Grażyna Niedbała – Skarbnik Miasta i Gminy w Jutrosinie. Przedstawiła zmiany po stronie dochodów i wydatków. Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXVIII/181/2021 w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2021 rok.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (13), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (1), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Mirosława Antkowiak, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Jola Woroch, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Jolanta Kapała
WSTRZYMUJE SIĘ: Fabian Małecki
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/181/2021 została przyjęta przez Radę większością głosów.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 4 Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2021-2024
Głos zajęła pani Grażyna Niedbała – Skarbnik Miasta i Gminy w Jutrosinie. Uchwała ta jest konsekwencją zmian wprowadzanych do budżetu. Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXVIII/182/2021 w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2021-2024.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (8), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (6), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak,
WSTRZYMUJE SIĘ: Dawid Kaczmarek, Fabian Małecki, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Jolanta Kapała, Mirosława Antkowiak
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/182/2021 została przyjęta przez Radę większością głosów.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 5 Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia petycji
Głos zajął pan Dawid Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. W dniu 5 stycznia 2021 roku do Urzędu Miasta i Gminy w Jutrosinie wpłynęła w formie elektronicznej petycja Stowarzyszenia Polska wolna od GMO, uzupełniona pismem z dnia 16 stycznia 2021 roku w której wnioskodawca zaapelował do Rady Miejskiej w Jutrosinie o podjęcie uchwały popierającej petycję "Alarm! STOP zabójczemu GMO-STOP niebezpiecznej SZCZEPIONCE!". Domagającej się od rządu RP, Posłów i Senatorów natychmiastowego zaprzestania eksperymentów stosowania szczepionki, dopuszczania do mediów publicznych polskich, zagranicznych, lekarzy i naukowców, którzy alarmują i wskazują na możliwe powikłania poszczepienne oraz pokazują, ukrywają prawdę na temat tak zwanej pandemii, domagającej się odwołania wszystkich ograniczeń wolności, w tym gospodarczych, które zostały nam narzucone w czasie roku 2020 oraz roku 2021. Podmiot wnoszący petycję zaapelował również o podjęcie przez władze gminy działań edukacyjnych, których celem będzie zwrócenie uwagi obywateli na skuteczne nieobarczenie groźnych skutkami ubocznymi, sposoby obrony przed zachorowaniem i natychmiastowe zaniechanie obostrzeń, które obniżają odporność leczenia ogólnie dostępnymi środkami. Przedmiotowa petycja została przekazana Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która na posiedzeniu w dniu 20 maja 2021 roku uznała, iż spełnia ona wymogi formalne i w związku z tym wymaga rozpatrzenia przez Radę Miejską w Jutrosinie. Po analizie postulatów zawartych w petycji Komisja nie znalazła argumentów uzasadniających podjęcie uchwały popierających petycję "Alarm! STOP zabójczemu GMO-STOP niebezpiecznej SZCZEPIONCE!". W ocenie Komisji władze Gminy Jutrosin nie powinny podejmować jakichkolwiek działań, które ograniczałyby przysługujące mieszkańcom prawo do szczepień, szczepienia na COVID-19 mają charakter fakultatywny i są przeprowadzone na osobach, które wyrażają na nie zgodę, ponadto Komisja uznała, iż Rada Miejska w Jutrosinie nie ma wpływu na dopuszczenie do mediów publicznych podmiotów wskazanych w petycji, ani nie jest też kompetentna do odwoływania zakazów i ograniczania wprowadzonych w związku ze stanem epidemii przez inne organy. Ze względu na wyżej wskazane Rada Miejska w Jutrosinie postanowiła uznać przedmiotową petycję za bezzasadną.
Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXVIII/184/2021 w sprawie: rozpatrzenia petycji.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (14), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Dawid Kaczmarek, Fabian Małecki, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Jolanta Kapała, Mirosława Antkowiak
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/184/2021 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 6 Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia petycji
Głos zajął pan Dawid Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. W dniu 4 marca 2021 roku do Urzędu Miasta i Gminy w Jutrosinie wpłynęła petycja p. Teresy Garland, działającej w imieniu Komitetu Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego o poparcie rządu Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego. Przedmiotowa petycja została przekazana Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która na posiedzeniu w dniu 4 maja 2021 roku uznała, iż spełnia ona wymogi formalne i w związku z tym wymaga rozpatrzenia przez Radę Miejską w Jutrosinie. Po zapoznaniu się z przedmiotem petycji Komisja ustaliła, że gmina odpowiedzialna jest za realizację zadań na szczeblu samorządowym. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie obejmują swym zakresem działań o które wnioskuje wnosząca petycję. Rada Miejska w Jutrosinie uznając za zasadną opinię Komisji Skarg, Wniosków i Petycji stwierdza brak możliwości podjęcia uchwały o wnioskowanej treści jako wykraczającej poza nałożenie prawa zadania gminy. Ze względów wyżej wskazanych Rada Miejska w Jutrosinie postanawia uznać przedmiotową petycję za bezzasadną.
Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXVIII/185/2021 w sprawie: rozpatrzenia petycji.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (14), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Dawid Kaczmarek, Fabian Małecki, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Jolanta Kapała, Mirosława Antkowiak
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/185/2021 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 7 Podjęcie uchwały w sprawie: zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
Głos zajęła pani Kinga Szymkowiak – inspektor ds. oświaty i kultury. Niniejsza uchwała jest realizacją kompetencji organu prowadzącego określonej w art. 42 ust. 7 pkt 1 ustawy Karta nauczyciela. Zgodnie z tymi przepisami organ prowadzący szkołę lub placówkę określa zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego. Gmina Jutrosin jest organem prowadzącym dla Liceum Ogólnokształcącego w Jutrosinie, szkoła ta wchodzi w skład Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Jutrosinie, a kształcenie w klasach maturalnych odbywa się przez okres krótszy niż pełen rok szkolny. Stąd zachodzi konieczność uregulowania w formie uchwały zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego. Proponowane w niniejszym projekcie uchwały zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego zostały ustalone w porozumieniu z Dyrektorem Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie oraz przedłożone do zaopiniowania związkom zawodowym.
Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXVIII/186/2021 w sprawie: zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (12), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (2), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Dawid Kaczmarek, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Jolanta Kapała
WSTRZYMUJĘ SIĘ: Fabian Małecki, Mirosława Antkowiak
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/186/2021 została przyjęta przez Radę większością głosów.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 8 Podjęcie uchwały w sprawie: zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i przedszkolach oraz określenia tygodniowego, obowiązkowego wymiaru zajęć, niektórych nauczycieli obowiązujących w przedszkolach i szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Jutrosin
Głos zajęła pani Kinga Szymkowiak – inspektor ds. oświaty i kultury. Uchwalenie treści nowej uchwały i utrata mocy uchwały nr XXXVIII/190/2018 Rady Miejskiej w Jutrosinie z dnia 28 czerwca 2018 roku w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć niektórych nauczycieli obowiązujących w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez Gminę Jutrosin ma charakter porządkujący i wynika z wcześniejszych zmian przepisów oświatowych. Projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Brak pytań ze strony Radnych, zatem Wiceprzewodnicząca Rady – pani Mirosława Antkowiak odczytała projekt uchwały nr XXVIII/187/2021 w sprawie: zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i przedszkolach oraz określenia tygodniowego, obowiązkowego wymiaru zajęć, niektórych nauczycieli obowiązujących w przedszkolach i szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Jutrosin.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (10), PRZECIW (1), WSTRZYMUJĘ SIĘ (3), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Halina Kaźmierska, Jola Woroch,
PRZECIW: Mirosława Antkowiak
WSTRZYMUJĘ SIĘ: Dawid Kaczmarek, Fabian Małecki, Jolanta Kapała
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/187/2021 została przyjęta przez Radę większością głosów.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 9 Podjęcie uchwały w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz sposób podziału środków na nagrody ze specjalnego funduszu nagród, dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Jutrosin
Głos zajęła pani Kinga Szymkowiak – inspektor ds. oświaty i kultury. Regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach dla których organem prowadzącym jest Gmina Jutrosin stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 30 Karty Nauczyciela. Zgodnie z art. 30 ust. 6 organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli w drodze regulaminu wysokość stawek dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, nagrody oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Ponadto dotychczasowe zapisy regulaminu wymagały wprowadzenia zapisów porządkujących, z regulaminu wyłączono regulacje dotyczące dodatków mieszkaniowych, które uległy likwidacji zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z art. 30 ust. 6a Karty Nauczyciela projekt regulaminu został uzgodniony ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.
Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXVIII/188/2021 w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz sposób podziału środków na nagrody ze specjalnego funduszu nagród, dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Jutrosin.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (10), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (4), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Halina Kaźmierska, Jola Woroch
WSTRZYMUJĘ SIĘ: Dawid Kaczmarek, Fabian Małecki, Jolanta Kapała, Mirosława Antkowiak
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/188/2021 została przyjęta przez Radę większością głosów.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 10 Podjęcie uchwały w sprawie: zwolnienia z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży
Głos zajęła pani Paulina Drozdowska – Sekretarz Miasta i Gminy Jutrosin. Niniejsza uchwała została przygotowana w związku z zapisami ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, na mocy których Rada Gminy została upoważniona do podjęcia decyzji w sprawie zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, bądź przedłużenia terminu na jej wniesienie. Wskazana wyżej ustawa umożliwia pomoc przedsiębiorcom dotkniętym skutkami epidemii, wprowadzone na terenie kraju obostrzenia związane z epidemią COVID-19 spowodowały znaczne ograniczenia funkcjonowania placówek gastronomicznych pozbawiając przedsiębiorców przychodów z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Przyjęcie niniejszej uchwały niesie ze sobą skutki finansowe po stronie dochodów gminy. Szacuje się, że zwolnienie z opłat lub zwrot części już pobranych spowoduje zmniejszenie dochodów Gminy Jutrosin w wysokości 4 tys. 200 zł.
Brak pytań ze strony Radnych, zatem Przewodniczący Rady – pan Fabian Małecki odczytał projekt uchwały nr XXVIII/189/2021 w sprawie: zwolnienia z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży.
Wyniki głosowania imiennego:
ZA (14), PRZECIW (0), WSTRZYMUJĘ SIĘ (0), BRAK GŁOSU (0), NIEOBECNY (1)
ZA: Ireneusz Mikołajewski, Janina Machowicz, Karol Wieczorek, Tomasz Guziołek, Marek Kozica, Mateusz Janicki, Mirosław Barteczka, Bożena Maćkowiak, Halina Kaźmierska, Jola Woroch, Dawid Kaczmarek, Fabian Małecki, Jolanta Kapała, Mirosława Antkowiak
NIEOBECNY: Mariusz Grzywaczewski
Wyniki głosowania wygenerowane z systemu informatycznego stanowią załącznik do protokołu.
Uchwała Nr XXVIII/189/2021 została przyjęta przez Radę jednogłośnie.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Po tym pkt nastąpiła 10-minutowa przerwa.
Obrady wznowiono od pkt 11.
Ad. 11 Sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Jutrosinie za rok 2020
Głos zajęła pani Mirosława Antkowiak – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Jutrosinie. W okresie sprawozdawczym członkowie Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa uczestniczyli w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Miejskiej w Jutrosinie, stałym punktem Komisji jest realizacja budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy w Jutrosinie, pracowaliśmy też nad dokumentacją związaną z odzyskaniem terenu wokół zbiornika należącego do Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, przedstawiciele Komisji uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami firmy wykonującej sieć kanalizacyjną wraz z przyłączami Szkaradowo-Ostoje, pracowaliśmy też nad ustaleniem stawek podatku na 2021 rok i rozpatrywaliśmy i analizowaliśmy bieżące wydatki na każdej Komisji.
- p. M. Janicki - ja mam pytanie natury formalnej, bo kiedyś bardzo działaliśmy zgodnie z ustawą, ze statutem. Zgodnie z paragrafem 76 to Przewodniczący Komisji Stałych co najmniej raz do roku przedstawia na Sesji Rady sprawozdanie z działalności Komisji. To jestem w stanie wybaczyć, ubolewam nad tym, że mamy dzisiaj 11 maja, dopiero to sprawozdanie zostało przygotowane i ubolewam również nad tym, że co prawda dzisiaj ze względów formalnych ten plan pracy Komisji Budżetowej nie został przedstawiony, ale też mamy miesiąc maj, więc myślę p. Przewodniczący, że warto zdyscyplinować Wiceprzewodniczącego, który pamiętam w zeszłym roku jak było sprawozdanie zarzucał, że na czas nie dostaje dokumentów. Ja nie przypominam sobie żebym nie dostał jakiegoś projektu uchwały z siedmiodniowym wyprzedzeniem. To tylko takie moje uwagi, bo naprawdę też powinniśmy się pod tym względem szanować i tylko to z mojej strony, dziękuję.
Brak więcej pytań ze strony Radnych.
Ad. 12 Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi za rok 2020
Głos zajął Pan Romuald Krzyżosiak – Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin. Przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej w Jutrosinie Nr XIV/82/2019 z dnia 28 listopada 2019 roku program współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2020, określił zakres zadań przewidziany do realizacji poprzez podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. Mieściły się w nim zadania z obszaru: pomocy społecznej, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz osób w wieku emerytalnym; kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; promocji gminy; wspierania i upowszechniania kultury fizycznej; ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; edukacji, oświaty i wychowania. Zadania zostały zlecone w formie otwartych konkursów ofert ogłoszonych przez Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin – 20 stycznia 2020 roku. Komisja konkursowa w składzie: Machowicz Janina – Radna Rady Miejskiej w Jutrosinie, Drozdowska Paulina – Sekretarz Miasta i Gminy Jutrosin, Cieślak Monika – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie, Zuziak Katarzyna – inspektor ds. obsługi Rady Miejskiej, promocji Gminy oraz spraw kancelaryjnych po szczegółowej, formalno-prawnej i merytorycznej analizie i ocenie złożonych ofert – na posiedzeniu w dniu 19 lutego 2020 roku – rozstrzygnęła o przyznaniu środków publicznych. Na zadanie w ramach pomocy społecznej, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz w wieku emerytalnym – przeznaczono kwotę 9 tys. zł. Złożono 4 oferty (spełniające wymogi konkursowe): przez Polski Komitet Pomocy Społecznej – Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Poznań - na realizację zadania „Biesiada senioralna - 2020” – komisja przyznała kwotę – 3 tys. zł.; przez Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku – na realizację zadania „Cykliczne zajęcia edukacyjne i kulturalne dla seniorów” - komisja przyznała kwotę – 3 tys. zł.; przez Polski Związek Emerytów i Rencistów – na realizację zadania „Aktywizacja społeczna seniorów – wspieranie działalności kulturalnej i turystycznej” – komisja przyznała kwotę – 1. tys. 300 zł.; przez Stowarzyszenie Razem dla Dubina – na realizację zadania – „Aktywny senior” – komisja przyznała kwotę – 1 tys. 700 zł. Na zadanie w ramach kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – przeznaczono kwotę 20 tys. zł. Złożono 2 oferty (spełniające wymogi konkursowe): przez Stowarzyszenie „Na krańcu Wielkopolski” - na realizację zadania – „Szydełkowo i kawowo w Szkaradowie” – komisja przyznała kwotę – 2 tys. 380 zł.; przez Towarzystwo Przyjaźni Jutrosin-Potigny - na realizację zadania – „Pszczele opowieści z francuskimi przyjaciółmi” – komisja przyznała kwotę – 2 tys. 500 zł. Na zadanie w ramach „Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej”– przeznaczono kwotę 73 tys. zł. Złożono 7 ofert (spełniających wymogi konkursowe): przez Klub Sportowy Orla Jutrosin - na realizację zadania - „Rozwój piłki nożnej na terenie Miasta i Gminy Jutrosin” – komisja konkursowa przyznała kwotę – 27 tys. 500 zł.; przez Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Szkaradowo - na realizację zadania - „Promowanie zdrowego i sportowego trybu życia mieszkańców Gminy Jutrosin, poprzez organizację licznych imprez sportowo-rekreacyjnych” – komisja przyznała kwotę – 9 tys. zł.; przez UKS Orlik Jutrosin – na realizację zadania – „Nauka pływania” – komisja przyznała kwotę – 10 tys. zł.; przez Klub Sportowy Tiger Wielkopolska – na realizację zadania – „Szkolenie taekwondo i kickboxingu oraz udział w zawodach sportowych zawodników z Jutrosina” – komisja przyznała kwotę – 4 tys. zł.; przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jutrosińskiego Sportu – na realizację zadania – „Bieganie, piłka nożna, morsowanie” – komisja przyznała kwotę – 18 tys. zł.; przez Klub Sportowy „Rawia” – na realizację zadania – „Wspieranie działań klubów sportowych zmierzających do rozwoju sportu na terenie Gminy Jutrosin” – komisja przyznała kwotę – 3 tys. zł.; przez Stowarzyszenie „Na krańcu Wielkopolski” – na realizację zadania – „Zabawowo, zdrowo i sportowo w czasach dawnych i na nowo” – komisja przyznała kwotę – 1 tys. 500 zł. Na zadanie w ramach ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego – przeznaczono kwotę 4 tys. zł. Złożono 3 oferty (spełniające wymogi konkursowe): przez Stowarzyszenie Wędkarskie „Żwirek” na realizację zadania – „Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań środowiskiem naturalnym i sportem wędkarskim” – komisja przyznała kwotę – 2 tys. zł.; przez Stowarzyszenie Zagroda Pszczółki Przyjaciółki – na realizację zadania – „Warsztaty ekologiczne dla dzieci EKO-PSZCZÓŁKA” – komisja przyznała kwotę – 1 tys. zł.; przez Fundację Rodziny „DUDA” im. Maksymiliana Duda – na realizację zadania – „Edukacja ekologiczna dzieci w zakresie gospodarki odpadami, segregacji i recyklingu odpadów” – komisja przyznała kwotę – 1 tys. zł. Na zadanie w ramach edukacji, oświaty i wychowania – przeznaczono kwotę 4 tys. zł. Złożono 2 oferty (spełniające wymogi konkursowe): przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie na realizację zadania – „Wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów przez organizację zajęć pozalekcyjnych, wielokierunkowe wspieranie przedsięwzięć edukacyjnych” – komisja przyznała kwotę – 2 tys. zł.; przez Fundację Rodziny „DUDA” im. Maksymiliana Duda – na realizację zadania – „Akademia Dobrych Manier” – komisja przyznała kwotę – 2 tys. zł. Na zadanie w ramach promocji Gminy Jutrosin – przeznaczono kwotę 10 tys. zł. Złożono 2 oferty (spełniające wymogi konkursowe): przez Towarzystwo Przyjaźni Jutrosin-Potigny na realizację zadania – „Wizyta przyjaciół z francuskiego Potigny” – komisja przyznała kwotę – 7 tys. zł.; przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Szkaradowa na realizację zadania – „Marzenia się spełniają” - komisja przyznała kwotę 3 tys. zł. Ogólna kwota wydatkowana przez Gminę Jutrosin wyniosła 104 tys. 880 zł. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spowodowaną wirusem SARS-CoV-2, w związku z niemożliwością zrealizowania zamierzonych zadań, większość organizacji zmuszona została zwrócić część albo całość niewykorzystanej dotacji: Towarzystwo Przyjaźni Jutrosin-Potigny zwróciło 9 tys. 500 zł.; Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie zwróciło 1 tys. 178 zł. 68 gr.; Fundacja Rodziny „DUDA” im. Maksymiliana Duda zwróciła 1 tys. zł.; Polski Komitet Pomocy Społecznej – Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Poznań zwrócił 3 tys. zł.; Polski Związek Emerytów i Rencistów zwrócił 1 tys. 300 zł.; Stowarzyszenie Wędkarskie „Żwirek” zwróciło 400 zł.; Stowarzyszenie „Na krańcu Wielkopolski” zwróciło 3 tys. 880 zł.; Klub Sportowy „Tiger Wielkopolska” zwrócił 1 tys. 968 zł. Łącznie do budżetu Gminy Jutrosin zwrócono kwotę 22 tys. 226 zł. 68 gr.
Brak pytań ze strony Radnych.
Ad. 13 Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie za rok 2020
Głos zajęła pani Monika Cieślak – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie. W 2020 roku pomocą społeczną w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jutrosinie objęto 82 rodziny, były to świadczenia w formie: zasiłek stały na łączną kwotę 55 tys. 222 zł. i 80 gr., w tym 645 zł. ze środków własnych, do zasiłku stałego opłacane są składki zdrowotne i na ten cel wydatkowano 4 tys. 806 zł. i 99 gr., kolejne świadczenie to zasiłki okresowe, wypłacono na ten cel 47 tys. 795 zł. i 93 gr., z czego ze środków własnych 527 zł. i 50 gr., zasiłek celowy wypłacono na łączną kwotę 17 tys. 780 zł., specjalny zasiłek celowy, czyli zasiłek dla osób którym przekracza kryterium dochodowe, ale znajdują się w sytuacji szczególnej wypłacono kwotę 3 tys. 400 zł. W 2020 roku realizowane były usługi opiekuńcze osób starszych i chorych, usługi te zapewniliśmy 16 osobom i dla opiekunek, które są zatrudnione na umowę zlecenie wypłacone wynagrodzenie w łącznej kwocie 72 tys. 335 zł. i 5 gr. i do tych umów opłacone składki ZUS w kwocie 10 tys. 822 zł. i 94 gr., na specjalistyczne usługi opiekuńcze dla jednego dziecka chorego z autyzmem wydaliśmy kwotę na cały rok 20 tys. zł. Prace społecznie-użyteczne w których jest aktywizacja społeczno-zawodowa osób korzystających z pomocy społecznej w 2020 roku skorzystały z tego 2 osoby, przepracowały łącznie 290 godzin i otrzymały wynagrodzenie w kwocie 2 tys. 509 zł., z czego ze środków własnych 1 tys. 3 zł. i 60 gr. W Gminie Jutrosin funkcjonują Kluby Seniora: Aster i Wrzos, a od stycznia 2020 roku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej działa także Klub Senior+. W ramach działań tego Klubu, seniorzy mogli skorzystać z takich zadań jak: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „Co nam w duszy gra”, „Moda i uroda”, zajęcia oświatowo-kulturalne, zajęcia kulinarne pod nazwą „Palce lizać”, spotkania „Kawa, czy herbata”. Na działalność tego Klubu w ramach Programu Wieloletniego Senior+ otrzymaliśmy dotację w kwocie 41 tys. 474 zł., którą mimo pandemii wykorzystaliśmy w 100%. Do działalności ze środków własnych dołożona była kwota 69 tys. 111 zł. i 44 gr. Za pobyt osób w Domu Pomocy Społecznej zapłaciliśmy łączną kwotę w 2020 roku – 137 tys. 753 zł. i 81 gr. i to była pomoc dla 5 mieszkańców naszej gminy. Realizacja programu „Posiłek w szkole i w domu” - wydatkowano na ten cel łączną kwotę 16 tys. 282 zł. i 70 gr., w tym ze środków własnych 6 tys. 50 zł., stypendia i zasiłki szkolne - w 2020 roku na ten cel przeznaczono 27 tys. 376 zł. i 20 gr., w tym ze środków własnych 5 tys. 475 zł. i 24 gr. Pobyt w pieczy zastępczej dla czwórki dzieci opłacony był w kwocie 14 tys. 348 zł. i 61 gr., asystent rodziny w 2020 roku objął 6 rodzin dysfunkcyjnych. Dodatki mieszkaniowe, są to świadczenia pieniężne wypłacane przez gminę osobom, zasiłek ma na celu dofinansowania w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego, na ten cel przeznaczono 2 tys. 881 zł. i 10 gr. W 2020 roku musieliśmy także jeszcze kontynuować program „Projekt razem przeciw wykluczeniu”, polegał on na tym, że zatrudniliśmy fizjoterapeutę, który dla pięciu osób, które były objęte usługami opiekuńczymi realizował usługi fizjoterapeutyczne i na ten cel przeznaczyliśmy 9 tys. zł. Świadczenie rodzinne, fundusz alimentacyjny i świadczenia wychowawcze, czyli świadczenia płacone z budżetu państwa: w 2020 roku na zasiłki rodzinne wraz z dodatkami przeznaczyliśmy kwotę 1 mln 510 tys. 267 zł. i 59 gr., na tak zwane becikowe, czyli jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka – 85 tys. zł., świadczenie pielęgnacyjne dla osób rezygnujących z zatrudnienia, celem opiekowania się dzieckiem niepełnosprawnym w stopniu znacznym wydaliśmy kwotę 780 tys. 535 zł. i 40 gr., specjalny zasiłek opiekuńczy, jest to także świadczenie, które jest wypłacane dla osób rezygnujących z pracy, ale tutaj występuje kryterium dochodowe i takie świadczenie było wypłacone dla 14 osób na kwotę 103 tys. 280 zł. I kolejny taki podobny zasiłek dla opiekuna, wypłacony był dla 10 osób na łączną kwotę 75 tys. 840 zł. Zasiłki pielęgnacyjne dla osób niepełnosprawnych, które nie pobierają dodatku pielęgnacyjnego w ZUS-ie, bądź KRUS-ie, wydaliśmy na ten cel kwotę 471 tys. 350 zł. i 84 gr., od świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna opłacone zostały do 20 osób składki emerytalno-rentowe ZUS i KRUS na łączną kwotę 144 tys. 683 zł. i 8 gr., składki zdrowotne od tych świadczeń opłacono na kwotę 19 tys. 526 zł. i 40 gr., świadczenie rodzicielskie, czyli świadczenie dla kobiet, które nie mają zatrudnienia i nie mają możliwości pobierania zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka, dostają wtedy 1 tys. zł. przez rok i na to świadczenie przeznaczyliśmy kwotę 228 tys. 784 tys. 89 gr., fundusz alimentacyjny, który jest wypłacany w przypadku niemożliwości wyegzekwowania alimentów od dłużnika alimentacyjnego, na ten cel przeznaczonych zostało 64 tys. 576 zł. i 92 gr., świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500+ przyznane było dla 1529 dzieci na łączną kwotę 9 mln 310 tys. 250 zł. i 10 gr., świadczenie Dobry start, czyli tak zwane 300+ na rozpoczęcie roku szkolnego otrzymało 1026 dzieci na łączną kwotę 307 tys. 800 zł. Łącznie na wszystkie świadczenia wydatkowaliśmy 13 mln 650 tys. 202 zł. i 47 gr., z czego ze środków własnych wypłaciliśmy kwotę 351 tys. 134 zł. i 29 gr.
Brak pytań ze strony Radnych.
Ad. 14 Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2020 w Gminie Jutrosin
Głos zajęła pani Monika Cieślak – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie. Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Jutrosin na lata 2017-2020 został opracowany w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu narkomani oraz założenia krajowego programu przeciwdziałania narkomanii, z których między innymi wynika, że przeciwdziałanie realizuje się przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej i gospodarczej, oświatowo-wychowawczej, zdrowotnej, a w szczególności poprzez działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i zapobiegawczą. W 2020 roku ze względu na pandemię i zamknięte szkoły niestety nie udało nam się zrealizować żadnych projektów, żadnych takich działań edukacyjnych w szkołach dla dzieci, chcemy to realizować w tym roku z większą mocą.
Brak pytań ze strony Radnych.
Ad. 15 Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2020 roku
Głos zajęła pani Monika Cieślak – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie. Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok został przyjęty do realizacji uchwałą Rady Miejskiej w Jutrosinie w dniu 28 listopada 2019r. Zadania oraz cele w nim zawarte są kontynuacją działań realizowanych w gminie w latach ubiegłych i skupiały się przede wszystkim na szeroko rozumianej profilaktyce. W 2020 roku na realizację zadań ujętych w programie zaplanowano kwotę 115 tys. 500 zł., wydatki wyniosły także ze względu na pandemię 69 tys. 513 zł. 40 gr., z tego przez 2 miesiące roku szkolnego prowadzone były zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, przy Szkołach Podstawowych w Jutrosinie i Szkaradowie, na ten cel przeznaczono 813 zł. i 95 gr., w ramach działań o charakterze profilaktycznym Gminna Komisja współfinansowała także zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży na boisku orlik w Jutrosinie i na ten cel przeznaczono 4 tys. 255 zł. Działał także punkt konsultacyjny, w którym dyżury pełni psycholog, z porad psychologa korzystają dorośli mieszkańcy, jak również dzieci. W ubiegłym roku udzielonych było 29 porad i koszt tych konsultacji wyniósł 2 tys. 900 zł. W związku z panującą pandemią COVID-19 zgodnie z art. 15 qc ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jutrosinie zakupiła dla placówek oświatowych 11 sztuk stacji do dezynfekcji rąk oraz generatory azotu do oczyszczania powietrza w salach lekcyjnych, zakupiony został także laptop na potrzeby Gminnej Komisji. Koszt tego zadania łącznie wyniósł 46 tys. 942 zł. i 38 gr. W 2020 roku Gminna Komisja odbyła 7 posiedzeń, w skład których wchodzi 6 członków, wpłynęło do Gminnej Komisji 5 wniosków o przeprowadzenie rozmów profilaktycznych i leczenie osób nadużywających alkoholu, z tych 5 wniosków Komisja zleciła badanie dla 2 osób przez biegłych sądowych, psychiatrę i psychologa, w celu określenia stopnia uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju leczenia. W tych 2 sprawach Komisja wystąpiła do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zobowiązaniu do leczenia. Gminna Komisja w ciągu całego 2020 roku ściśle współpracowała ze szkołami, pedagogami szkolnymi, policją, prokuraturą, kuratorem oraz służbą zdrowia i Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Nadrzędnym celem współpracy jest przede wszystkim podnoszenie skuteczności podejmowania działań i wspólne rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych.
- p. I. Mikołajewski - chciałem p. Kierownik podziękować za opiekę w czasie choroby, przechodziliśmy z żoną COVID, jest to bardzo brzydka choroba, były telefony od pani z biura, były telefony z policji, też nas się pytali czy coś nie potrzebujemy, czy nie potrzeba coś kupić, czy nie potrzeba coś dowieźć. Także bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy wspólnie z małżonką za opiekę.
Brak więcej pytań ze strony Radnych.
Ad. 16 Ocena zasobów pomocy społecznej za 2020 rok
Głos zajęła pani Monika Cieślak – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie. Ocena zasobów pomocy społecznej dla Gminy Jutrosin za rok 2020 została przygotowana na podstawie danych zebranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej za pośrednictwem systemu Centralnej Aplikacji Statystycznej MRPiPS. Dane z oceny umożliwiają analizowanie i monitorowanie występowania problemów społecznych oraz planowanie działań aktywizujących jednostki samorządu terytorialnego w obszarze usług społecznych, zawarte w niej informacje są materiałem poglądowym mającym ułatwić władzom gminy podejmowanie decyzji związanych z planowaniem budżetu w zakresie polityki społecznej w kolejnym roku i stały się podstawą do sformułowania poniższych wniosków i rekomendacji. Gmina Jutrosin to gmina miejsko-wiejska o liczbie mieszkańców 7177 osób, w Gminie Jutrosin wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnym, bezrobocie utrzymuje się na podobnym poziomie co w latach poprzednich, w Gminie Jutrosin brak jest mieszkań socjalnych i żłobków, zmniejsza się liczba osób korzystających z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej, wzrasta natomiast zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych. Inne rodzaje pomocy i świadczeń utrzymują się na podobnym poziomie co w latach poprzednich. Na terenie gminy brakuje zasobów instytucjonalnych, takich jak Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz mieszkań chronionych. Zatrudnienie w Ośrodku Pomocy Społecznej wzrosło o jedną osobę, tj. Kierownika Klubu Senior+, w sumie pracuje 9 osób, w tym 3 pracowników socjalnych, 1 Kierownik, 1 Kierownik Klubu Seniora, 1 asystent rodziny i 3 pracowników zajmujących się pozostałymi świadczeniami. Środki finansowe na wydatki w pomocy społecznej utrzymują się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym i stanowią znaczną część budżetu gminy. Gmina Jutrosin wzięła udział w 3 konkursach ogłoszonych przez MRPiPS: „Posiłek w szkole i w domu”, „Asystent rodziny” i „Senior+”. Współpraca z organizacjami pozarządowymi - nie zlecaliśmy zadań w trybie zamówień publicznych, zlecono jedno zadanie w trybie działalności pożytku publicznego przez Polski Komitet Pomocy Społecznej dla Klubu Seniora: Wrzos i Aster.
Brak pytań ze strony Radnych.
Ad. 17 Informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rawiczu o sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w zakresie zatrudnienia i bezrobocia na terenie Gminy Jutrosin
Ze względu na sytuację epidemiczną spowodowaną wirusem SARS-CoV-2, informacja została przesłana Radnym za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Brak pytań ze strony Radnych.
Ad. 18 Interpelacje i zapytania
Brak.
Ad. 19 Wolne głosy i wnioski
- p. F. Małecki – w związku z tym, że w Szkaradowie jest mały Alan, który potrzebuje bardzo dużych pieniędzy, mam taką propozycję ze strony Rady, czy byśmy może po kilkanaście, czy kilka złotych się złożyli. Nie wiem, czy widzicie taką potrzebę państwo? Jeżeli tak, to czy jest jakaś puszka na ten cel, żeby można było pozbierać te pieniądze?
- p. Burmistrz – p. Przewodniczący mamy takie puszki w Urzędzie. Ja myślę, że ta zbiórka z tego co ostatnio w piątek się informowałem, trwa do 16 sierpnia, jest przedłużona o miesiąc. Po drodze jeszcze będzie tutaj Sesja i wtedy to możemy zrobić, możemy się zastanowić nad jakąś formą wsparcia tych działań. Ja ze swojej strony ogłosiłem „Dzień w fotelu Burmistrza”, pojutrze przyjeżdża pan, który wylicytował 1 tys. zł. Jak najbardziej jestem za tym żeby wesprzeć, żeby działać i oczywiście te puszki będą przygotowane, a może jeszcze coś tutaj wspólnie wymyślimy;
- p. F. Małecki - jeżeli tak, to myślę, że przy następnej Sesji przygotujemy się w jakiś sposób i byśmy mogli od siebie jakieś datki dać. Kto zechce, do niczego nikogo nie zmusza, taka propozycja, czy jesteście państwo za taką propozycją?
Radni opowiedzieli się pozytywnie za propozycją p. Przewodniczącego Rady.
- p. M. Janicki – ja z dwoma pytaniami do p. Burmistrza, pierwsze pytanie to już poruszaliśmy też na Komisjach, sprawa wieży tutaj na byłym Kościele Ewangelickim, bo sala gimnastyczna jest w tej chwili wyłączona, dzieci wracają również za chwilę do szkół. Mamy wakacje za miesiąc z kawałkiem, one szybko miną. Mam nadzieję, że dzieci wrócą normalnie do szkoły we wrześniu i pytanie jak wygląda sytuacja z tą wieżą, czy wiemy już jak poważne są te uszkodzenia, czy wiemy ile nas to będzie kosztowało, no i kiedy ewentualnie będziemy mogli przystąpić do remontu tej wieży, to jest pytanie numer jeden i pytanie numer dwa, to jest związane akurat z wiatrakiem nad zalewem, bo nie wiem dwa dni temu, czy dzień temu spadło skrzydło tego wiatraka, ten wiatrak w ogóle jest w takim stanie dość opłakanym, tutaj jedno ze stowarzyszeń pomalowało część tego wiatraka, ale czy będziemy w tym roku te śmigła w tym wiatraku naprawiać i czy też p. Burmistrz orientuje się jaki to jest rząd wielkości, jeżeli chcemy przystąpić do tego zadania?
- p. Burmistrz – pytanie pierwsze dotyczące wieży, czy też całej sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Jutrosinie, po tym odpadnięciu gzymsów przyjechał nadzór budowlany, który budynek mówiąc najprościej zamknął, wyłączył z użytkowania. Wynajęliśmy jako gmina dźwig, na którym uprawniona osoba do prac na wysokościach w koszu wjechała, usunęła niebezpieczne, zagrażające odpadnięciem elementy gzymsu, szczeliny w które mogła dostawać się woda zostały zapiankowane, także ta wieża została doraźnie zabezpieczona przed odpadaniem. Niemniej jednak budynek nadal jest wyłączony. Sporządzona została ekspertyza przez biegłego i ta ekspertyza trafiła do Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Czekamy na decyzję konserwatora, tak sprawy stoją na dziś, myślę, że konserwator nie zgodzi się na rozbiórkę, zresztą ta rozbiórka chybaby kosztowała więcej niż naprawa wieży, także jak już państwa Radnych informowałem, staniemy przed problemem znalezienia środków na remont tej wieży, bo nie wyobrażam sobie, że będzie stała u nas nieczynna sala gimnastyczna i będziemy musieli szukać miejsca, gdzie dzieci by musiały mieć w okresie jesienno-zimowym zajęcia z wychowania fizycznego, to tyle jeżeli chodzi o pierwsze pytanie. Jeżeli chodzi o drugie pytanie, no to powiem tak, jeżeli chodzi o wiatrak rzeczywiście elementy tych śmigieł odpadły, odpadły również gonty, ja tutaj się nie chce wypowiadać na temat wykonania tego wiatraka, bo to mieszkańcy tutaj bardzo ekspresywnie mnie informują, co myślą o materiałach i o wykonawstwie, jest jak jest. Został on do pewnej wysokości odmalowany przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Jutrosińskiego Sportu, przy partycypacji finansowej Gminy Jutrosin, która zakupiła impregnat. Jestem w kontakcie ze specjalistyczną firmą, która właściwie się sama do mnie zgłosiła, p. Jarosław Jankowski z Osiecznej, który wykonuje tego typu naprawy wiatraków, On przyjechał, wszystko mi tutaj dokładnie wyliczył. Jednak są to przy kompleksowej naprawie duże pieniądze. Ja chciałbym to zrobić, jeżeli się uda taniej, będę szukał środków na to żeby jednak tam gdzie można znaleźć oszczędności. Rzecz jasna wiatrak będzie remontowany;
- p. M. Barteczka - chciałem się dowiedzieć kto jest inspektorem nadzoru budowlanego nad kanalizacją w Szkaradowie i czy mamy jakiś wpływ na wykonawcę w sprawie ustawienia sygnalizacji świetlnej, bo dzisiaj ta sygnalizacja jest na odcinku między jednymi, a drugimi światłami bodajże 1200 m. O ile wcześniej zostawało to przesuwane w miarę z pracami, te 200-300 m można jeszcze jakoś tam, że tak powiem przeboleć i postać, ale sam wczoraj jechałem jeszcze od strony Jezior. Piętnaście minut stoi się na zmianę świateł, jak jeszcze wszystko dobrze pójdzie i się ktoś załapie na zielone akurat. Ja już też rozmawiałem z Kierownikiem raz, drugi, trzeci, z szefem, cały czas mówią, że już niedługo, już niedługo, także nie wiem co to jest za termin;
- p. M. Glura – jeżeli chodzi o odpowiedź na to pytanie, to inspektorem nadzoru jest p. Witold Sobczak, będzie na budowie na pewno jutro, zwrócę mu uwagę, jak i na inne rzeczy, które tutaj i p. Radny i mieszkańcy zwracają na tej budowie. Nie ukrywam, że wszystko nie jest idealnie, natomiast jedyne co możemy, to też prosić o cierpliwość, wyrozumiałość, jest to budowa związana z pracami ziemnymi, no i niestety nie da się wszystkiego od razu ukończyć.
Brak więcej pytań ze strony Radnych.
Ad. 20 Zakończenie obrad
O godz. 18:34 Przewodniczący Rady zakończył obrad XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie.
Protokołowała:
/-/ Katarzyna Zuziak